جمعه 7 بهمن 1401 - 6 رجب 1444 - 2023 ژانوِيه 27 - ساعت 15:35
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208715
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1396 10:59
تعداد بازدید : 1662

نمي از يم رمضان2

نمی از یم رمضان/2- مقام رضا، مقام بالایی است که بندگان خالص خدا به آن می رسند و هرکسی لیاقت دست یابی به این مقام را ندارد/ حالات سیدالشهدا(ع) در عاشورا تجلی مقام رضا است؛ حضرت در لحظات آخر تجلی صبر و رضای خود را در قالب مناجات نشان داده که از درک آن عاجزیم

دعاي روز دوم:

« اللهمّ قَرّبْني فيهِ الى مَرْضاتِكَ، وجَنّبْني فيهِ من[1] سَخَطِكَ و نَقماتِكَ، و وفّقْني فيهِ لقرآئةِ آياتِكَ برحْمَتِكَ يا أرْحَمَ الرّاحِمين.»[2]  

خدایا مرا در آن نزدیک کن به آنچه مورد رضای تو است، ومرا در آن از كارهايي که موجب ناراحتی و خشم و غضب تو است دور بدار، وبراي خواندن آيات قرآنت به من توفيق ده، به حق رحمتت اي مهربان ترين مهربانان.

پيامهاي اين روز عبارتند از:

1-    گام برداشتن براي بدست آوردن رضاي الهي

2-    گام برنداشتن در مسير خشم الهي

3-    اهميت تلاوت قرآن كريم

در فراز اول این دعا آمده است:« اللهمّ قَرّبْني فيهِ الى مَرْضاتِكَ» خدایا مرا نزدیک کن به آنچه مورد رضای تو است. یعنی خداوندا به آن اعمالی که مایه رضای تو است مرا نزدیک کن.

مقام رضا مقام بالایی است که بندگان خالص خدا به آن مي رسند وهرکسي لياقت دست يابي به این مقام را ندارد. در پايان سوره مبارکه فجر که به سوره امام حسین(عليه السلام) مشهور است سخن از مقام رضا صحبت شده است، مي فرمايد: « يا أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ  ارْجِعي‏ إِلى‏ رَبِّكِ راضِيَةً مَرْضِيَّةً  فَادْخُلي‏ في‏ عِبادي  وَ ادْخُلي‏ جَنَّتي‏»[3].

ای نفس آرام گرفته به سوی پروردگارت باز گرد در حالی که تو از او راضی هستی واو از تو راضي، پس داخل بندگان من شو، ووارد بهشت من شو.

حالات سیدالشهدا(عليه السلام) در روز عاشورا تجلی مقام رضا است؛ حضرت در لحظات آخر تجلی صبر و رضای خود را در قالب مناجات نشان داده است كه از درك آن عاجزيم، آن كلمات وعبارات در حالي صادر شده است كه خود غرق در خون بر روي زمين افتاده ودر حالي است كه او عزیزترین افراد خويش در مقابل چشمانش پر پر شده و خاندانش در آستانه اسارت قرار گرفته اند.

در فراز اول دعاي اين روز از خداوند می خواهيم که ما را به آنچه مورد رضای اوست نزديك سازد؛ گامی برداریم وكاري انجام دهيم که مورد رضايت وخوشنودي او باشد، چون اعمال ما بر دو دسته است: دسته اول: كارهايي كه ما را به خدا نزديك مي كند، دسته دوم: كارهايي كه ما را از خدا دور مي كند، در اين فراز از دعا از خدا مي خواهيم اعمال وكارهاي ما را جزء اعمال دسته اول قرار دهد.

در فراز بعدی دعا آمده است :« وجَنّبْني فيهِ من سَخَطِكَ و نَقماتِكَ» سخط در مقابل رضا است و نقمت  به معنای غضب است. معنای این فراز از دعا آن است که خدايا ! از كارهايي که موجب ناراحتی و خشم و غضب تو است من را دور بدار.

در فراز سوم دعا آمده است:« و وفّقْني فيهِ لقرآئةِ آياتِكَ برحْمَتِكَ يا أرْحَمَ الرّاحِمين.» وبراي خواندن آيات قرآنت به من توفيق ده، به حق رحمتت اي مهربان ترين مهربانان.

ماه مبارک رمضان ماه قرآن و بهار تلاوت قرآن است. حضرت زین العابدین(عليه السلام) در ماه مبارک رمضان چهل بار ختم قرآن میکردند[4]. یعنی هر روز یک ختم کامل بعلاوه یک مقدار اضافه تر.

امام خمینی نیز با توجه به این که بار بسيار سنگين رهبري انقلاب ومرجعيت ديني را بر دوش داشتند با توجه به کهولت سن و کسالتی که داشتند ولي با اين همه مقيد بودند كه در ماه مبارك رمضان روزي ده جزء از قرآن را تلاوت می کردند و تمام جلسات سخنراني خود را تعطیل می کردند.

ماه رمضان ماه نزول قرآن در مهمترين شب آن يعني شب قدر است، تلاوت قرآن در ماه مبارک رمضان جلوه خاصي دارد وبسیار با اهمیت است چنان که در این فراز از دعا از خداوند می خواهیم توفیق تلاوت در ماه مبارک را داشته باشیم.

کفعمی در ثواب این دعا نقل کرده است : کسی که این دعا را بخواند خدای تبارک و تعالی به ازای هر گام او یک سال عبادتی که روزهای آن را روزه باشد و شب های آن را به عبادت گذرانده باشد عطا میکند.»  اين ها همه تفضل خداوندي است كه راه ميان بر براي بندگان خويش مي نماياند، وآنان را براي پيمودن اين راه تشويق وترغيب مي سازد، اين گونه تشويق ها براي بيان لزوم ايجاد ظرفيت وفراهم آوري زمينه برخورداري انسان از نعمت هاي ويژه اي است كه در اين ماه وجود دارد.[1] در نقل مصباح اينگونه آمده است: (وجنبني فيه سخطك ونقماتك).

[2] المصباح، كفعمي ص 613.

[3]  سوره فجر: 27- 30.

[4] الكافي ج2، ص618؛ المقنعة، ص311، وسائل الشيعة، ج6، ص218، بحار الانوار، ج95، ص5.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :