جمعه 21 مرداد 1401 - 15 محرم 1444 - 2022 آگوست 12 - ساعت 22:53
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266775
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1398 18:9
تعداد بازدید : 928

علي(ع) علي است

مصاحبه روزنامه جام جم با استاد پوراميني روزنامه جام جم شماره 5617 15 اسفند 1398 ص10

چند ویژگی مشترک مولا و پیامبر که در صحابه نیست؟

مولا دارای همه فضایل صحابه اند و شریک با آنان در فضایل شان چند نمونه از فضایل اختصاصی ایشان؟

در واقع می توان گفت ویژگی هایی که پیامبر(ص) داشتند همان ها در وجود امير مؤمنان علي (ع) بود و جز آن دو بزرگوار دارای چنان ویژگی هایی نبودند از این جهت به استثنای بحث نبوت پیامبر می بینیم که امیرالمومنین(ع)  دارای همه خصوصیات ایشانند مانند عقل و علم و عبادت و شجاعت و سخاوت و شهامت و نیرو و قوت و مردانگی و اخلاق و فصاحت و بلاغت و سیاست و کیاست و جوانمردی و فتوت و اصالت و...

یکی از مهم ترین مولفه هایی که به عنوان امر مشترک بین ایین دو بزرگوار می توان بدان تاکید کرد همانا هیچ کدام از این دو بزرگوار در برابر بتی سر تعظیم فرو نیاوردند و این امتیازی ویژه برای امیرالمومنین است. وجان سخن در آيه مباهله است كه بر اساس آن علي (ع) نفس رسول خداست، چون وأنفسنا مصداقي غير از او ندارد.

در یک کلام خود امیرالمومنین(ع)  فرمودند: نحن اهل بیت لا یقاس بنا احد؛ ما خاندانی هستیم که هیچ کس با ما قابل مقایسه نیست، لذا اگر در مقام مقایسه صحابه ای دیگر غیر از ایشان بودیم می توانستیم بگوییم با دیگر صحابی این یا آن وجه مشترک را داشت، در حالی که درباره امیرالمومنین(ع)  نمی توانیم چنین کاری صورت دهیم، چرا که درواقع همان شخصیت وجودی پیامبر را در امیر مؤمنان بعینه می بینیم به استثنای نبوت.

 

از راهبردها و راهکارهایی بگویید که می توان برای امروزیان الگویی مناسب و بسزا از شخصیت شان ارایه داد؟

بهترین راه و راهکار، بررسی سیره عملی امیرالمومنین(ع)  است، زیرا آن وجود مقدس، افزون بر سخنان و احادیث نورانی که به یادگار نهاد، قدرت را نیز به دست گرفت، و به بحث های اخلاقی و اندرزها بسنده نکرد، و در صحنه عمل نیز منویاتشان را نشان داد، (گذشته از آزارها و مشکلاتی که برای ایشان فراهم شد، وبینش های کوتاه سیاسی و عدم بصیرت اصحاب و مکرهای دشمنان شامی و...)، حتی اگر کسی با ما هم عقیده نباشد و بخواهد در حکومت چهارسال و نیمه ایشان با آن شرایط ویژه جنگی و گرفتاری ها وفتنه هاي داخلي، نقطه ضعفی بیابد و بر آن تکیه کند، نمی تواند. حال آن که در سیره خلفای قبل و بعد از ایشان، وروش حكمراني بنی امیه و بنی مروان و بنی عباس... مملو از اشکالات و ستم ها ست. امروز بشر می تواند به آن حکومت گسترده امیرالمومنین(ع)  افتخار کند، از این جهت که حاکمی بر زمین حکومت کرد با آن گستره جغرافیایی که مردم نه تنها از او ظلمی ندیدند بلکه طعم عدالت را نیز چشیدند، مانند بحث تقسیم عادلانه بیت المال با نگاهی کاملا مساوی که نشانگر سلامت حکومت است، که می توانیم جلوه ای از این عدالت را با توجه به سیره ایشان در زمان خودمان پیاده بکنیم. واين سيره را افزون بر مسائل اقتصادي در مسائل سياسي، اجتماعي، فرهنگي، وتربيتي مي توان پيگيري كرد.

 

در پدریِ مولا کدام ویژگی ها هست که ميتوان برای جامعه معاصر اسوه دانست؟

دو نمونه از نگاه حکومتی ایشان عرض می کنم که زیبا ست و قابل عرضه:

در رابطه با امنیت اقلیت های دینی، و تامين اقتصادي مزدم در حکومت اسلامی اند دو قضیه واقع شد که رفتار امیرالمومنین(ع)  درقبال آنها نشانگر پدری شان در حق امت است: یکی جريات آن زن یهودی که سارقي از پایش خلخالی را درآورده بودند، و حضرت بر منبر فرمودند جا دارد که کسی از این واقعه بمیرد. وديگر نیز درباره خانواده شهیدی که حضرت به خانه شان رفت نان پخت بچه ها را سرگرم کرد واز ايشان دلجويي كرد... این ها درس است که حاکم اسلامی بايد نسبت به افراد حکومتش رفتاری پدرانه داشته باشد.

از کتاب هایی که درباره مولا نگاشته شده چه توصیه می فرمایید؟

برخي کتابها جهانی شده اند و مطرح اند، بویژه آن دسته که نویسندگان شان شیعه یا مسلمان نیستد، اما آن کتابی که هنوز پس از سال ها مطرح است کتاب معروف جرج جرداق  است که ترجمه فارسی هم شده، بنام الامام علي(ع) صوت العدالة الانسانية. سلیمان کتانی مسیحی نيز کتابي بنام الامام علي(ع) نبراس ومتراس كه با عنوان امام علی(ع)  مشعلی ودژی ترجمه شده است، یا عبدالفتاح عبدالمقصود از نویسندگان مطرح اهل سنت در مصر کتاب امام علی بن ابیطالب را نوشته است.  بولس سلامه مسیحی نیز ملحمة الغدير دارد (حماسه غدیر) را. بعد از انقلاب آیت ا... سید جعفر مرتضی عاملی الصحیح فی سیره الامام علی(ع)  را در حدود پنجاه جلد نوشته است، که به تاریخ نگاهی ویژه و نو وتحلیلی دارد.

 

چه کنیم نام علی(ع)  پررنگ تر در جهان بدرخشد؟

امروز هر فعالیتی باید متناسب با روز باشد  با امکانات زیادی که هست می توان چه کارها کرد، منتها انگار همت مان کمتر شده است. ابعاد مختلف زندگی حضرت را هرچند سال یکبار باید رد قالب آثار هنری داشته باشیم (مانند سریال امام علی(ع) )، انجام کارهای تحلیلی تاریخی هنوز جایشان خالی است، بحمد الله کارهای عمیق پژوهشی انجام شده اما برای کودکان، نوجوانان، و رده های مختلف سنی، وبه زبان های زنده دنیا کار چندانی نشده است، در آلمان بودم جزوه هایی در خانه آوردند مجانی!، یکی به 132 زبان ودر تيراژ بيست وچهارمليون نسخه  كه حاوی تبلیغات مسیحیت بود، وبا خودم به قم آوردم، امروز متاسفانه تيراژ كتابها بقدر خجالت آوري پايين آمده. ما خیلی فاصله داریم، دولت سكولار آلمان از سرانه ماليات درصدي به كليسا وتبليغات مسيحيت مي دهذ، ما چکار می کنیم واقعا! فضای مجازی و ماهواره هم که جای کار  و استفاده دارد، بلکه بتوانیم بسهم خود ادای دین کنیم.

 توجه: متن اصلاح شده مي باشد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :