جمعه 21 مرداد 1401 - 15 محرم 1444 - 2022 آگوست 12 - ساعت 23:12
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269069
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1399 16:12
تعداد بازدید : 940

نخستین هم اندیشی ملی بقیع پژوهان

سخنراني استاد پوراميني در نخستین هم اندیشی ملی بقیع پژوهان
تاريخ : ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ کد : ۲۲۴۴۹ | بازدید : ۳۰۵

گزارش کامل « نخستین هم اندیشی ملی بقیع پژوهان »

گزارش کامل « نخستین هم اندیشی ملی بقیع پژوهان »
اولین هم اندیشی بقیع پژوهان کشور به همت واحد بقیع پژوهی پژوهشکده حج و زیارت و با شرکت نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و پژوهشگران و فعالان رسانه ای عرصه بقیع پژوهی و نیز نمایندگان شش گروه مردمی فعال در این حوزه روز پنج شنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ در سالن جلسات پژهشکده ...

بسم الله الرحمن الرحيم

حجت الاسلام والمسلمین نجاتي مسئول واحد بقیع پژوهی

حجت الاسلام دکترنجاتي مسئول واحد بقیع پژوهی

سلام عليکم و رحمة الله

خوشامد مي گويم خدمت سروران ارجمند، نماينده محترم ولي فقيه جناب حاج آقاي نواب و حاج آقاي قاضي عسگر نماينده سابق ولي فقيه در حج و زيارت و از فعالان و نويسندگان قديمي و صاحب اثر در عرصه بقيع و همين طور به عزيزاني که از دور و نزديک فعاليت هاي مختلفي را در خدمت بقيع داشتند و دعوت ما را پذيرفتند و ان شاءالله که اين جلسه گامي در احياي امر اهل بيت عصمت و طهارت باشد و ذخيره اي براي همه يمان در روزي که نياز داريم به شفاعت خاص آن بزرگواران.

من با کسب اجازه از محضر سروران يک گزارشي را از واحد بقيع پژوهي عرض کنم خدمتتان و بعد از سخنان نماينده محترم ولي فقيه استفاده مي کنيم و رياست محترم پژوهشکده و بعد از سروران.

معرفی واحد بقیع پژوهی

واحد بقيع پژوهي با عنايت و دستور رياست محترم پژوهشکده دکتر ضيايي و حمايت هاي نماينده محترم ولي فقيه تشکيل شد. از هدف هاي اصلي اش يکي بعد علمي و پژوهشي که در کار هست و کارهاي زمين مانده زيادي که در عرصه بقيع هست و مسئوليت و از حيطه وظايف بعثه مقام معظم رهبري و پژوهشکده حج است و يکي ديگر هم بحث مطالبه احيا و بازسازي بقيع است يعني دو ساحت است. يک ساحت پژوهش و يک ساحت عمل و رسانه و حالا مطالبه در عرصه هاي ملي و بين المللي ما کار را با ايجاد کميته بقيع پژوهي، با نشست، هم انديشي و شناخت همه فعالان عرصه بقيع پژوهي آغاز کرديم و تقريبا غير از يکي، دو نفر که دسترسي به آنها پيدا نکرديم، تقريبا هرکس را شناختيم دعوت کرديم که ان شاءالله حضور داشته باشند. فلسفه اصلي اين کميته يک کار ستادي و ميداني براي هماهنگ کردن نيروهاي مختلفي است که راجع به بقيع و عرصه بقيع فعاليت مي کنند و تا جايي هم که مي شود خدماتي که از دستمان بر مي آيد، ارائه بدهيم.

قدم اول طبعا شناخت است و بعد از آن تشکيل شبکه است و اين جلسه هم با اين هدف تشکيل شده است که ان شاءالله اين نيروهاي فعال در اين عرصه شناخته بشوند و بعد به فعاليت به صورت شبکه اي فعاليت مستمري را داشته باشيم. از جمله اقداماتي که انجام شده است بحث براي تفاهم نامه با گروه هاي مختلفي بوده است که در بقيع فعاليت داشتند بعضي هايش امضاء شده است بعضي هايش ان شاءالله اميدوار هستيم که امروز به امضاء برسد. مذاکره براي تهيه اسناد مرتبط با بقيع و رصد اين اسناد مختلف، هماهنگي ميان فعالان مختلف عرصه بقيع پژوهي و همين طور تشکيل و راه اندازي سايت جنت البقيع و دوتا شبکه اجتماعي مرتبط با بقيع و همين طور برنامه ريزي براي صدمين سال که حالا ان شاءالله از اين جمع ما بتوانيم راجع به صدمين سال تخريب بقاع بقيع يک برنامه اي را بتوانيم ارائه بدهيم که برنامه خوبي هم باشد حالا چگونگي اش را بعدا بايد روي آن تامل و تدقيق بشود.

هدف نهائی و افق کار بازسازی بقعی و عتبات مقدسه حرمین

البته اين کار يک کار راهبردي است و مقدمه کار تشکيل اين واحد بود اما اين کار، کاري است که تا احياي کامل بقيع، بازسازي بقيع و عتبات مقدسه و قبور مطهري که در حرمين تخريب شده اند ما افق کار را ديده ايم و کار وسيعي است. کارهايي که پيش رو هست از جمله همين مراسم و برنامه اي که بايد طراحي بشود راجع به صدمين سال، همايش هاي فصلي بقيع پژوهان که ان شاءالله ادامه خواهد پيدا کرد و برنامه هايي براي تدوين اسناد بقيع، اسناد مختلفي که در بقيع که در ترکيه در عراق در ايران به خصوص آرشيو وزارت خارجه هست، سايت بقيع پژوهي که اميدوار هستيم که از خروجي اين سايت مجله ويژه نامه براي بقيع باشد و مجله تخصصي بقيع باشد و عرض کنم که عرضه در حقيقت در خلاصه بگويم عرضه مسئله بقيع و احياي مسئله بقيع در ساحت ملي و ساحت بين المللي با توجه به گفتمان هايي است که تغيير يافته است در دوره پسا داعشي و تغييراتي که در عربستان شاهد هستيم. باز هم عذرخواهي مي کنم از بزرگواران و سروران. با صلوات مي رويم به استقبال سخنان.

دکترضيايي رئيس پژوهشکده حج و زيارت

دکترضيايي رئيس پژوهشکده حج و زيارت

بسم الله الرحمن الرحيم

با کسب اجازه از نماينده محترم ولي فقيه جناب حاج آقاي نواب من خوشامد مي گويم خدمت همه اساتيد و بزرگان و پژوهشگران در عرصه بقيع و تشکيل واحد بقيع پژوهي در پژوهشکده با حمايت نماينده محترم ولي فقيه قدم اوليه اي است براي اينکه ان شاءالله بتوانيم سنگ بناي خوبي را در زمينه مطالعات بقيع پژوهي در کشورمان بنيان گذاري کنيم، تاکنون حدود ۵۰ هزار سند در حوزه حرمين شريفين و همچنين بخش کمي در زمينه عتبات در پژوهشکده جمع آوري شده و پيش بيني مي کنيم که سالانه پنج هزار سند ديگر در اين پژوهشکده نمايه نويسي بشود و بتوانيم مطالعات حرمين شريفين و همچنين بقيع را، بقيع شناسي را مستند به در واقع اسناد و مدارک موثق در واقع بتوانيم ادامه بدهيم. کتابخانه امام صادق (ع) در پژوهشکده يکي از گنجينه هاي خوبي است که در کنار کتابخانه تخصصي خود پژوهشکده مي تواند در زمينه بقيع پژوهي به ما کمک بکند. نظر ما اين است که ان شاءالله بتوانيم سه بعدی خود جنت البقيع را و ساخت ماکت آن را جزو برنامه هاي ان شاءالله خودمان بگذاريم و همچنين يکصدمين سالگرد تخريب بقيع را به پيشنهاد نماينده محترم ولي فقيه به نام «جنت البقيع مضجع الائمة و الاصحاب» ان شاءالله برگزار کنيم با مساعدت همه بقيع پژوهان و موسسات و انجمن هايي که در اين زمينه فعال هستند.

نشريه عربي انگليسي بقيع پژوهي

همچنين که جناب آقاي دکتر نجاتي فرمودند بحث نشريه عربي انگليسي بقيع پژوهي هم جزو برنامه هاي ما هست که ان شاءالله با نظرات دوستان و ارائه رهنمود هايي که مي دهند مي توانيم برنامه ريزي کنيم ان شاءالله براي سال آينده در اين زمينه هم فعال بشويم. من مختصرا مطالب را خدمتتان عرض کردم تا اينکه ان شاءالله از نظرات همه دوستان و سروران بهره بگيريم و خوشبختانه در سال حاضر جناب حاج آقاي قاضي عسگر حدود ۴۳ هزار سند در زمينه تاريخ عربستان معاصر را در اختيار ما قرار دادند که کار بازخواني اين اسناد هم شد و تعداد زيادي از اين اسناد هم نمايه نويسي دارد مي شود .

مطالعات دقيق و موثق در زمينه بقيع پژوهي خارج از شعار و احساسات مذهبي

اميدوار هستيم که اين مجموعه اسناد و کتابخانه اي که در پژوهشکده گرد هم آمده است با زحمات چندين ساله پژوهشگران ان شاءالله بتواند سرمنشاء مطالعات دقيق و موثق در زمينه بقيع پژوهي خارج از شعار و احساسات مذهبي ان شاءالله پيش برود و بتوانيم يک مطالبه جدي بين المللي در سطح علماي جهان اسلام در زمينه بازسازي بقيع و همچنين محکوميت عربستان در تخريب آثار مذهبي و ديني و تاريخي ان شاءالله داشته باشيم.

حجت الاسلام والمسلمين نواب نماینده محترم ولی فقیه در حج و زیارت

حجت الاسلام و المسلمين نواب نماینده محترم ولی فقیه در حج و زیارت

سلام عليکم و رحمه الله

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدالله رب العالمين و الصلاه و السلام علي سيدنا و نبينا ابوالقاسم محــــمد صلي الله عليه و علي اهل البيت الطاهرين المعصومين

ضمن عرض خير مقدم خدمت همه سروران عزيز به ويژه برادر بزرگوارمان نماينده سابق محترم ولي فقيه در حج و زيارت و اميرالحاج و گراميداشت هفته بسيج، هفته اي که به نام ياوران امام و انقلاب نام گذاري شد در آن روزهاي سخت اسلام را ياري کردند و پيروزي هاي پر افتخاري را نصيب امت اسلام کردند. ياد همه يشان را گرامي مي داريم و به ارواح پاک و طيبه همه شهداي بسيج صلوات اهداء مي کنيم.

کار بسيار ارزشمندي که در مجموعه کليد خورده است اين کار جديدي نيست در گذشته زمان هم در رابطه با پژوهش هاي مختلف پيرامون بقيع کارهايي شده است دوستان بر اين هستند که ان شاءالله اين فعاليت ها و تلاش هايي که انجام گرفته اينها را جمع آوري و به عنوان يک اثر فاخر به جهان تشيع عرضه بکنند و ان شاءالله يک راه نويي يک فعاليت جديدي را پي ريزي بکنند براي اين کار.

بقيع بعد از حرم نبوي مهم ترين منطقه در مدينه منوره است که به عنوان مضجع ائمه و اصحاب پيامبر گرامي اسلام مورد توجه است. امکان دارد در میان مساجد کسي بگويد بعد از مسجدالنبي مسجد قبا اهميتی والا و جايگاه ويژه اي دارد ولي به عنوان مضاجع و مقابر، بقيع از همه اماکني که در مدينه منوره هست مهم تر هست و مورد توجه تر.

اهمیت بقیع در نگاه نبی خاتم و اهل بیت

روايات زيادي داريم که نبي خاتم (ص) در کنار بقيع ايستاده بودند فلان اتفاق افتاد، دنبال پيامبر مي گشتند پيامبر را در بقيع پيدا کردند يعني پيامبر گرامي اسلام توجه خاصي بر بقيع داشتند و حضور در بقيع. همين طور معصومين (ع) را در احوالاتشان که انسان مطالعه مي کند مي بيند که توجه خاصي به بقيع داشتند گاهي از اوقات قرار هايشان را در بقيع مي گذاشتند و آنجا حضور پيدا مي کردند با اينکه اماکن ديگري هم در مدينه منوره بوده است اينها نشان دهنده اهميتي است که هم نبي خاتم هم ائمه طاهرين بر بقيع داشتند و انجام مي دادند. در عصر نبوي و عصر ائمه مشخص است. در دوران غيبت هم بقيع مورد توجه بوده است ولي با توجه به محدوديت هايي که ايجاد کردند ، سوال هاي زيادي در ذهن مسلمانان ايجاد شده و امروزه شما نگاه کنيد بعد از مسجدالنبي شلوغ ترين مکان در مدينه منوره بقيع است و مورد توجه اقشار مختلف زائران است،

حضورچشمگیر زائران اهل سنت در بقیع

يک روزي مي گفتند فقط شيعيان مي آيند امروزه مي بينيد که نه اهل سنت گاهي از اوقات اگر پيشگام تر نباشند در حد شيعيان حضور پيدا مي کنند و جمعيت زيادي از مسلمانان جهان در بقيع در طول شبانه روز صبح و عصر حضور پيدا مي کند. ايجاب مي کند که در اين زمينه کار خوب و کار فاخر انجام بگيرد هم در عرصه پژوهش و هم در عرصه احياي بقيع. به هر حال ما بسياري از اماکن را در تاريخ ديده ايم که در يک دوره اي واگرايي نسبت به آنها بوده است تخريب کردند در يک دوره اي هم گرايي بوده آباد کردند اين آبادي و تخريب ها نبايد در آن اساس کاري که مد نظر همه ما هست که احياي بقيع است اثر منفي بگذارد بلکه بايد وظيفه خودمان را انجام بدهيم شايد که خداوند خواسته که به دست شماها برادران گرامي و بقيع پژوهان قدمي برداشته بشود که آن قدم منتج به اين باشد که بقيع احيا بشود. تراث بقيع، آثار بقيع، زندگینامه کساني که در بقيع مدفون هستند شخصيت هايي که در آنجا هستند اينها هر کدامش سرفصل هاي بزرگي براي کار است برخي از شخصيت هايي که آنجا هستند شخصيت هاي ويژه اي بودند در تاريخ اسلام، اينکه بشود ان شاءالله اختلاف ديدگاه ها و نظراتي که هست برطرف بشود الان در برخي از اسنادي که در خود عربستان هست و در منظر و نگاه افراد قرار داده شده مثلا مي بينيد حتي قبر امام حسين (ع) را در بقيع بيان مي کنند يا سر امام حسين را يا مرقد اميرالمومنين علي (ع) قبر اميرالمومنين را البته بايد کاري بشود که آن شبهاتي که برخي از افراد دارند و يا بي دقتي هايي که در گوشه و کنار تاريخ هست به فضل پژوهش خوبي که انجام مي گيرد برطرف بشود ما داخل بقيع مسجد ابی بن کعب را داريم و در طول تاريخ اين را نگذاشتند خيلي افراد متوجه بشوند يا بي توجه از کنارش رد مي شدند. اينکه کشف بشود آنچه که در بقيع و در اين منطقه بوده و هست و اين را به صورت مطلوب بازسازي بکنند يک امر پسنديده اي است چون بحث در رابطه با پژوهش و کاري است که عزيزان انجام دادند و دوست دارند اينجا ان شاءالله عرضه بشود من بيشتر از اين به خودم اجازه نمي دهم که وقت شما سروران عزيز را تصديع بکنم و دوست مي داريم که تا مدتي که فرصت داريم و مي توانيم در خدمتتان باشيم ان شاءالله از نقطه نظراتتان بهره برداري و استفاده بکنيم به استقبال صحبت هاي برادر ارجمند و فاضلمان حضرت حجه الاسلام والمسلمين جناب حاج آقاي قاضي عسگر مي رويم که هم پيرامون بقيع قلم زده اند و پيرامون ساير مباحث و مطالبي که مربوط است به حوزه معارف ديني و به ويژه حج و زيارت است. خداوند ان شاءالله آنچه که زحمت کشيده مي شود و عزيزان تلاش مي کنند ذخيره قبر و قيامت و معاد قرار بدهد و شفاعت ائمه مظلوم بقيع را روزي همه بفرمايد.خدا را شاکر هستم که توفيق آشنايي با اين همه زحمتي که عزيزان کشيدند در رابطه با بقيع امروز مدد کرد و امروز با اين حضوري که خالصانه و خاضعانه در راه خدا بدون اين که کسي از آنها بخواهد وايستادند کار کردند براي زنده نگه داشتن ياد معصومين (ع) و اصحاب پاک ائمه و پيامبر گرامي اسلام خدا را شاکر هستيم که اين توفيق را عنايت کرد که در خدمت عزيزان باشم . براي شادي ارواح شهداي بسيج که در هفته بسيج هستيم صلوات بفرستيد.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسکر

حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسکر

بسم الله الرحمن الرحيم

استفاده کرديم از بيانات نماينده محترم ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني حضرت حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي نواب که بحمدالله با انگيزه بسيار بالا کار را آغاز کردند و همين تلاشي را که امروز شاهدش هستيم انشاءالله آثار و برکاتی خوبی داشته باشد. البته من دوست داشتم که آقايان اول صحبت بکنند بعد اگر توضيحي لازم بود عرض بکنم ولي به نظرم آمد يک گزارشي از گذشته من خدمت آقايان عرض بکنم که حرف ها تکرار نشود بعد از بيانات همه عزيزان استفاده مي کنيم.

سابقه پژوهش درباره بقیع در بعثه حج

ما از همان آغاز که کار را شروع کرديم يک بخشي از کار مربوط مي شد به حوزه اماکن که عزيزاني مثل آقاي جعفريان و آقاي قائدان و ديگران در لا به لاي کتابشان طبيعتا به مسئله بقيع هم مي پرداختند ولي اطلاعات آن موقع خيلي کم بود و فقط از لا به لاي کتب اين آقايان مطالبي را تهيه کردند و چاپ مي شد اما به تدريج ما به ذهنمان آمد که بايد يک کار جدي تري را در مورد بقيع باز بکنيم چون حتي عزيزاني که حج مشرف مي شدند در آن ايام به خوبي يادشان هست که کروکي بقيع را وقتي ما مي خواستيم براي زائرين تهيه بکنيم خيلي اشکال در آن بود يعني اشتباهاتي بود مثلا خود ميزان و متراژ بقيع مثلا مساحتش اينکه کدام يک از شخصيت ها کجا دفن هستند ابهامات خيلي زيادي وجود داشت که ما در اين زمينه شروع کرديم که واقعا خيلي از عزيزان به ما در اين زمينه کمک کردند و در چند حوزه کار شروع شد يکي همين بحث بود که اهميت خود بقيع براي جهان اسلام و به ويژه پيروان مکتب اهل بيت در اين زمينه کارهايي شد مسئله دوم راجع به مدفونين در بقيع کار بکنيم چون غير از چهار امام ما و همسران پيغمبر و دختران پيغمبر و عمه هاي پيغمبر حالا آن جوري که نقل مي شود بيش از ۱۰ هزار نفر از شخصيت هاي جهان اسلام آنجا دفن هستند که خيلي شان را مردم نمي شناسند و نمي دانند که اينها چه ويژگي هايي داشتند جز آنچه که مربوط به زندگي ائمه مي شد اينکه جداگانه معمولا کتاب نوشته شده است اين براي خود ما هم خيلي مهم بود. يک بحث بحثي بود که ما نقشه آنجا را يک نقشه جديد در بياوريم که اين کار شد هم بحث کروکي ها اصلاح شد و هم علاوه بر اصلاح کروکي ها ما يک مجموعه نقشه هايي را هم فراهم کرديم که چاپ شده است علي القاعده آقايون ملاحضه کردند يا در جريانش حتما قرار دارند. در اين زمينه خوشبختانه عزيزان حاضر در جلسه مثل حجه الاسلام و المسلمين حاج آقاي پوراميني که تشريف آوردند جناب حجه الاسلام و المسلمين جناب آقاي نوايي که هر دو از محققان ارجمند و داراي آثار فاخري هستند صحبت هايي که خدمت آقايان داشتيم الحمدالله کارهاي خوبي را ويژه بقيع تهيه کردند که حالا جناب آقاي پوراميني هم عربي اش و هم فارسي اش در اختيار عموم قرار گرفت جناب آقاي نوايي هم جلد اول کارشان چاپ شد خيلي هم با قلم شيوا، اصل کار در ميقات چاپ مي شد ولي بعدا به صورت کتاب در آمد جلد دومش هم آماده است يعني مربوط به چهار امام معصوم مدفون در بقيع آن هم شايد حدود ۲۰۰ و خردي صفحه بشود که آن هم آماده است به خاطر همين گراني کاغذ و مشکلاتي که مشعر داشت چاپ نشد. فهرست آثار و مقالاتي که در مورد بقيع بوده است آقاي نوري زحمتش را کشيدند و چاپ شد آقاي نصر هم در اين زمينه همکاري داشتند

تهیه نقشه بقیع براساس نقشه های ماهواره ای

کارهاي خوبي تهيه شد ما هم روي بحث نقشه هاي ماهواره ايش کار کرديم و هم از ساختمان هاي اطراف که اشراف بر بقيع داشت از آنجا تصاوير خوبي گرفته شد که آقاي شاهرخ در آن چند سالي که زحمت به ايشان مي داديم در اين زمينه هم کار هاي زيادي را تهيه کردند بعد اينها را در اختيار محققين گذاشتيم نقشه هاي جديد بر اساس هم نقشه هاي ماهواره اي شد و هم بر اساس نقشه هايي که از بالا گرفته شده است.

يک بحث هم اين بود که دقت بکنيم که ببينيم واقعا اين جاهايي که در بقيع الان مطرح هست مربوط به شخصيت مدفون آيا درست است يا نيست؟ خب خود من يادم است که قبر حضرت اسماعيل فرزند امام صادق (ع) بيرون بقيع بود بعدا منتقل کردند به داخل بقيع يا ترديد وجود داشت در رابطه با خود قبر عثمان که بعضي مي گفتند که آيا قبر خليفه سوم است يا عثمان بن مضعون هست و خيلي چيزهاي اينجوري که، مشکلاتي بود مردم هم خيلي سوال مي کردند مردم هم پرسشگر شده اند مثل سابق نيست مرتب دوست دارند اينها را بپرسند و بگويند و روحاني ما جواب بدهد. اين هم يکي کاري بود که انجام شد. روي بحث اسناد من خيلي حساس بودم يک مدت خودم فرصت کردم رفتم مرکز مطالعات وزارت خارجه خيلي اسناد مهمي آنجا هست که من البته فرصتم محدود بود نتوانستم همه را ببينم ولي وقتي وارد اين اسناد شديم ديديم که چقدر سندهاي مهم آنجا وجود دارد که گذشته و پيشينه بقيع را براي ما تا حدود زيادي روشن مي کند خود آن کتاب که چاپ شد به نام تخريب و بازسازي بقيع چندتا گره ها را باز کرد که چرا در طول تاريخ نگذاشتند بقيع مثلا ساخته بشود يکي از مسائلش همين بوده که مذاکراتي که در دوره گذشته قبل از انقلاب مي شده براي بازسازي مثلا آن جعفر رائد که سفير بوده در آنجا مذاکراتش را انجام داده تا حدودي هم به نتيجه رسانده است بعد خودش مي گويد که يک دوستي داشتم به نام کاشف الغطا در نجف آمد به ديدن من و بعد که من به او گفتم اين اقدامات دارد به نتيجه مي رسد اين برگشت عراق مصاحبه کرد و تمام آن تشکيلات ما را ريخت به هم و وهابي ها تحريک شدند و آل سعود هم اعلام کرد که نه چنين چيزي نيست و نگذاشتند اين اتفاق بيفتد. خود اين اسناد چه اتفاقاتي افتاده است مثلا از ايران کي رفته است که پدر هويدا که يک جايي حتما آقايان ملاحظه کردند مي رود يک گزارشي ارائه مي دهد که مثلا کمرنگ بکند آن حملاتي که شده است تخريباتي که صورت گرفته است الان به نظرم خود همين هنوز خيلي جا دارد براي کار چون آن اسناد خيلي اسناد زيادي است و آدم هايي که آنجا بودند مثل مشايخ فريدوني خودش بالاخره آدم محققي بوده اهل قلم است دست خط هايش آنجا هست همان نامه هاي او را آدم بتواند جمع بکند مي تواند خيلي موثر باشد.

توجه به رویکرد علمی و فرهنگی در مساله بقیع

يکي از کارهايي که خيلي مهم است حتما هم عزيزان به آن توجه دارند ما نبايد سعودي را تحريک کنيم در اين قضيه بيشتر حالت علمي پژوهشي بايد کار داشته باشد چون بعد از انقلاب هم بنده اطلاع دارم خيلي از شخصيت هاي مختلف در مذاکراتشان مسئله ساخت بقيع را مطرح کردند حتي مرحوم آقاي هاشمي با ملک عبدالله هم صحبت کرده بود او هم مي گفت وهابي ها. الان خوشبختانه چون وهابي ها محدود شدند زمينه وجود دارد ولي از آن روابط دو کشور به هم خورده است بنابراين اگر ما بخواهيم در اين زمينه يک کار موثري داشته باشيم حتما بايد مسئله را سياسي نکنيم بيشتر صبغه پژوهشي اش. يک کاري باز دوستان پيشنهاد دادند خدمت نماينده محترم ولي فقيه هم بحثش شده است که حالا چه بخواهد ساخته بشود چه نشود چه خوب است که ما بياييم از آرشيتکت هايي که داريم و يا متخصصان معماري که داريم اينها کار بکنند و يک الگويي را براي ساخت بقيع مطرح و تهيه بکنند که اگر حالا فرض بفرماييد فردا بحث شد که قرار است بقيع ساخته بشود ما چگونه مي توانيم اينها را ارائه بدهيم.

توجه به نگاه مذاهب اسلامی درباره بقیع

يک نکته ديگري که وجود دارد اين است که ببينيد بخش زيارت بقيع هم که نماينده محترم ولي فقيه اشاره کردند خود اين بحث هم مهم است از ديدگاه شيعه و سني چون ما الان مي بينيم که غير از شيعه کشورهاي ديگر هم رغبت زيادي به بقيع دارند و چه خوب است که ما از منظر همه فرق اسلامي اين بحث را باز بکنيم از آنها استفاده بکنيم نظرات آنها را بياوريم در اين مجموعه ها چاپ بشود بحث هاي زيادي حالا به هر حال وجود دارد که من فکر مي کنم اگر گسترده با حضور فرهيختگان حاضر در جلسه و ديگر عزيزاني که حالا در اين جلسه تشريف نياوردند اگر با کمک اينها ما بتوانيم يک مقدار جلو برويم و فعال بشويم حالا خود بحث تصاويرش هست فيلم هايي که از قديم و جديد هست خود مثلا ما الان در پژوهشکده مان انجا کتابخانه کتاب هايي را خريداري کرديم يک وقتي از ترکيه از جاهاي ديگر اين آثار الان اينجا هست که نمونه اش مثلا تصوير رو به روي تان که نشان مي دهد اينجا قبلا گنبد و بارگاه داشته است اينها را بشود همه را احيا کرد با تصاوير جديدي که اين چند سال گرفته شده است چون الان از همان سال هاي اوليه که ما مي رفتيم من چون اوايل سفر حج سال ۵۹ بود آن موقع تا الان خيلي چيز ها عوض شد آن موقع هنوز کوچه بني هاشم و اينها بود سال ۵۹ به نظرم اين گذر زمان و تحولاتي که رخ داده است

ضرورت تبیین مراحل بازسازی و تحول بقیع

همه اينها را خب بالاخره الان مثلا از روحاني ما بپرسند چه سالي بقيع بازسازي شد و اين بازسازي ها در چند مرحله بوده است خيلي هايشان نمي دانند بايد اين همه اطلاعاتش را بروز بکنيم و همراه اسناد و مدارک در اختيار بگذاريم بحث هاي جانبي اش هم خيلي زياد است مثلا همين بيت الاحزان حتما عزيزاني که مطالعه کردند مي دانند من خودم آن سال ها مي ديدم که آن طرف بقيع پشت بقيع يک خرابه اي بود که مي گفتند بيت الاحزان مردم مي بردند آنجا گريه و زاري بعد تحقيقات نشان داد که بيت الاحزان کنار قبور ائمه بقيع بوده و اصلا آنجا ما چيزي نداريم به نام بيت الاحزان حالا خود اين بيت الاحزان چي بوده شيوه آمدن حضرت زهرا (س) يا بعضي نکاتي که حاج آقا اشاره فرمودند هم اينها بالاخره مهم است در تاريخ داريم که يک شخصيت هايي را مي گويند در بقيع مدفون هستند در حالي که اين صحيح نيست ولي اين بايد به شکل استدلالي بحث بشود و دقت بشود من بيش از اين وقت عزيزان را نگيرم راجع به اسناد و مدارکش خب يک مقدار الان کار شده ولي من همان موقع هم با وزارت خارجه مفصل صحبت مي کردم بايد اين کار توسعه پيدا مي کرد خيلي سند آنجا هست يعني مي طلبد که ما حتي نمايشگاه هاي متعددي بگذاريم و ما اسناد و نسخه هايش را بياوريم در معرض ديد قرار بدهيم. همين ساخت ماکت من خواهش مي کنم در فرصتي که پايان جلسه است آقايان تشريف ببرند هم کتابخانه را ببيند هم موزه اي که اينجا و هم نمونه اي از مدينه قديم که اينجا ساخته شده به نظرم از اينجور کار ها خيلي مي شود انجام داد. خود احياي نام بقيع،

نامگذاری اماکن مختلف به نام بقیع

هيچ اشکالي ندارد که ما در هر شهري يک خيابان را به نام بقيع بگذاريم يا مراکزي را به عنوان بقيع نام گذاري کنيم و امثال اينها فقط من خواهشم از همه سروران گرامي و عزيز اين است که عنايت ويژه داشته باشند به اين جلسه و ما با همت شما يک تلاشي بکنيم که بقيع از غربت بيرون بيايد و صدمين سال تخريب بقيع بشود کارهاي فاخر و ارزشمندي را ان شاءالله ارائه داد. از تصديعي که ايجاد کردم عذرخواهي مي کنم. صلوات اهداء کنيد.

حجت الاسلام والمسلمین پوراميني

حجت الاسلام و المسلمین حاج آقاي پوراميني

بسم الله الرحمن الرحيم

ضمن تقدير و تشکر مخصوصا از حضرت حاج آقاي قاضي عسگر که از اين چند وقت که اين مجموعه در خدمت ايشان اين بحث ها بسيار حساس و آثار بسيار فاخري را بحمدالله از برکات ايشان است من جمله قضيه بقيع کار کوچک ماست ايشان پيگير بودند و همچنين نماينده محترم ولي فقيه حاج آقاي نواب ايشان روي بحث اماکن بسيار حساس بودند و با تشويق ايشان هم يک گام هاي خوبي را برداشتند در شناخت و شناساندن اماکن.

در رابطه با بقيع با توجه به ضيق وقت خب خود بقيع مظلوم و جايگاه بقيع مظلوميت دارد ائمه بقيع مظلوميت دارد متاسفانه کار آنچناني هم نشده است من يک وقتي که درباره بقيع کار مي کردم نگاه کردم در آن تاريخ ۲۵ کار بيشتر نبود عربي و فارسي کساني که مستقل اند راجع به بقيع کار کرده باشند حالا که اين مدت شايد اين عدد بيشتر شده است. اين اقتضا را دارد که واقعا کارهاي بسيار عميق تر و بيشتر هم در شناخت بقيع هم معرفي بقيع هم روي بحث اينکه بحث بازسازي بقيع.

خاطره ای درباره انگیزه های رضاخان در پرداختن به مسئله بقیع

روي بحث بازسازي بقيع و تخريب بقيع همان اولش هم با مظلوميت برخوردار شد الان هم همين است مرحوم جد امي ما قبل اينکه برود نجف ايشان در قم خدمت مرحوم آيت الله حائري بودند ايشان فرمودند که سر درس کاغذي به مرحوم آيت الله العظمي عبدالکريم حائري شيرازي دادند که بقيع را خراب کردند و ايشان لا اله الا الله گفتند و درس را تعطيل کردند حوزه تعطيل شد بازار قم تعطيل شد ولي همان موقع هم بهره برداري سياسي بر خلاف کردند قضيه اواخر دوره قاجار بود و رضاخان در پي جمهوري بود و قضيه را آن سمت برد يعني همان قضيه بقيع و تخريب بقيع را هم آن وقت بهره برداري کرد. سياسي معکوس کردند يا اينکه اصلا کمرنگش کردند خب اين جا دارد الان واقعا در بعد جهاني کار بشود بالاخره کشورهاي شيعي هستند همانطور که حاج آقاي قاضي عسگر فرمودند خب به عنوان يک خواسته شيعيان و مسلمانان از اين جهت کشورهاي اسلامي و کشورهاي شيعي به صورت خواسته مستمر چجور اين خبيث ها در قضيه جزاير سه گانه ايراني در هر جلسه اي که مي نشينند يک حرفي مي زنند و قضيه را مطرح مي کنند قضيه بقيع بايد اينطور بشود در هر گفتمان سياسي مطرح بشود به عنوان يک خواسته آن سالي که مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني مکه بودند ايام عمره اتفاقا ما هم بوديم آن وقت به ذهنم خورد که همين را يک استفاده اي بکنم داخل مسجدالحرام آقاي هاشمي طواف و نماز طواف تمام شد من برخلاف آمدم شکافتم جمعيت را آنجا قدري که دست ما مي رسيد اينجور عرض کردم آقا در صحبت هايتان بحث بازسازي بقيع را مطرح کنيد يک جمله عرض شد ايشان برگشت گفت بله يک مرتبه ديگر تکرار کردم اين به صورت يک خواسته مستمر از طرف مسئولين محترم ما و حتي در سطح جهاني کشورهاي شيعي و اسلامي بايد مطرح بشود.

ضرورت بهبود دادن به شرایط عرضه کتاب در مشعر

در رابطه با کتاب هايي که راجع به بقيع نوشته شده خب متاسفانه نشر مشعر گام هاي خيلي خوبي برداشت ولي عرصه خوب و مناسب و متناسب نداشت. اين بقيع ما که چاپ شد خب حاج آقاي قاضي عسگر همت کردند و متاسفانه يک بار بيشتر چاپ نشد به صورت خوبي هم آنجور که بايد چاپ نشد همان مقداري که الان پي دي اف هايش در کشورهاي عربي مطرح است و پخش مي شود الان اين نسخه اش اصلا وجود ندارد و ديگر چاپ نشد. فارسيش هم به همين ترتيب. اقتضا دارد که کتاب و اين کتاب ها کلا به صورت با تيراژهاي خوب در سطح جهاني و حتي يک چاپ هم در بيروت بخورد که در آنجا امکان پخشش در همه دنيا وجود دارد

پیشنهاد عرضه موسوعه بقیع در صدمین سال

پيشنهاد عرض مي کنم به مناسبت صدمين سال که در پي تاليف موسوعه بقيع باشيم که هر کتابي به هر زباني تحت عنوان بقيع چاپ شده در اين موسوعه چاپ فراهم شود، تحقيق شود و به عنوان موسوعه بقيع در سطح دنيا و به زبان هاي مختلف ان شاء الله آماده شود و چاپ شود.

در ادامه نشست تني چند از بقيع پژوهان سخنان خود را در دو جلسه صبح وعصر ايراد نمودند.

http://hzrc.ac.ir/post/22449/


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :