شنبه 4 تير 1401 - 26 ذيقعده 1443 - 2022 ژوئن 25 - ساعت 13:11
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 96839
تاریخ انتشار : 13 آذر 1393 21:43
تعداد بازدید : 1495

تمام اهل سنت زیارت را مستحب میدانند

خبرگزاری رسا ـ استاد مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) با بیان این که استحباب زیارت نزد علمای شیعه و اهل سنت مسلم و جای هیچ گونه تردیدی نیست، و تنها گروهی بر سر حواشی آن اختلاف دیدگاه دارند، گفت: تنها اقلیتی از اهل سنت که صاحب حکومت هستند چنین اعتقادی دارند.
کد مطلب: 234214  |  تاریخ: 1393/9/13  |  ساعت: 18 : 8

استاد مرکز تخصصی ائمه اطهار:

خبرگزاری رسا ـ استاد مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) با بیان این که استحباب زیارت نزد علمای شیعه و اهل سنت مسلم و جای هیچ گونه تردیدی نیست، و تنها گروهی بر سر حواشی آن اختلاف دیدگاه دارند، گفت: تنها اقلیتی از اهل سنت که صاحب حکومت هستند چنین اعتقادی دارند.


  


 به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام محمدامین پورامینی، استاد مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) در نشست علمی بررسی فقهی زیارت از منظر مذاهب اسلامی که امروز در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) استان قم برگزار شد، گفت: زیارت اهالی قبور از دیدگاه فقه شیعه و اهل سنت در هیچ شرایطی اشکال و حرمتی ندارد و اگر انتقادی از سوی مخالفان وجود دارد، بر سر لوازم زیارت است.

وی در ادامه افزود: زیارت در فقه به دو قسم عام اهل قبور و خاص (پیامبر اکرم(ص)و..) تقسیم می شود؛ شیعه و سنی هیچ یک در استحباب زیارت اهل قبور تردیدی ندارند و حتی بسیاری از علمای اهل سنت تصدیق دارند که این عمل در سیره حضرت رسول اکرم(ص) جاری بوده و دارای استحباب است؛ زیارت قبور برای زنان را  هم از نظر بسیاری از علمای اهل سنت جایز است وچهلر مذهب آنها فتوی به جواز دادند، وتنها تندروان وافراطیان وهابی وسلفی مخالفند.

استاد مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) اظهار داشت: در خصوص زیارت حضرت رسول اکرم(ص) و به تبع آن لئمه اطهار(ع) شیعه و سنی اتفاق بر استحباب آن دارند و حتی میان اهل سنت قولی بر وجوب زیارت پیامبر اعظم(ص) نیز وجود دارد.

وی با بیان این که مزار بزرگان اهل سنت مثل ابوحنیفه وشافعی واحمد بن حنبل وبخاری دارای گنبد و بارگاه هست ومورذ زیارت پیروانشان قرار می گیرد، تأکید کرد: مشکلی در خصوص اصل استحباب زیارت حضرت رسول اکرم(ص) متوجه اهل سنت نمی شود، چون کسی از آنان منکر آن نیست، اما معتقدین به مکتب استعمارساخته وهابیت در دهه های اخیر تحت تأثیر اقلیت تندروی اندیشه حاکم، زیارت های خود را بدون هرگونه توسل و تبرک جستن به صاحب قبور انجام می دهند.

حجت الاسلام پورامینی عنوان داشت: امروز اقلیتی صاحب حکومت و داعیه دار مسلمانان شده اند که به وسیله امکانات مختلف و حمایت های مغرضانه وبی حد سیاسی ومالی سعی بر سرایت دادن افکار و اعتقادات انحرافی خود بر سایر مسلمانان بوده و اسلام را آن گونه که خود می پسندند، به جهان معرفی می کنند.

15048 - زيارت

وی ادامه داد: اختلافی که وجود دارد در بحث موضوعات خاص و لوازم زیارت همچون استشفا، توسل، بوسیدن و تبرک جستن است که این نیز بحثی کلامی بوده و از دایره فقه خارج است؛ این اختلاف کلامی باید با بحث، نقد و بررسی حل شود، چراکه انحراف پیش آمده به سبب سرایت افکار اقلیت حاکم بوده است.

استاد مرکز تخصصی ائمه اطهار(ع) خاطرنشان کرد: علمای اهل سنت برای حمایت از جواز حکم شرعی زیارت به ادله روایی وسیره مستمره مسلمین تمسک می کنند،  و برخی از روایاتی را که این دسته مبنی بر نهی از زیارت قبور توسط بانوان وزنان می آورند را منسوخ می دانند؛ ویا آنکه روایات نهی را تنزیهی ونه تخریمی معرفی می کنند که حکم شرعی حرمت را نمی آورد.

وی بیان کرد: در واقع مخالفت های وهابیان تندرو ناشی از نداشتن قدرت فهم وتحلیل عدم شناخت وعدم اقرار به جایگاه ویژه رسول خدا(ص) واولیای دین وبکار نگرفتن عقل در درک مفاهیم دینی دانست وافزود: در این راستا، چند سال پیش قصد داشتند تا گنبد حضرت محمد(ص) را به رنگ نقره ای درآورده تا گنبد سیز در بین سایر گنبدها گم وکمرنگ شود وجلوه خاص نداشته باشد، ومسجد نبوی فقط عنوان مسجد بخود گیرد، وحسابی ویژه برای رسول خدا(ص) باز نگردد، که طرح این برنامه با مخالفت وعکس العمل مناسب وبجای اهل سنت عربستان قرار گرفت.

حجت الاسلام پورامینی با تأکید بر این که علمای اهل سنت هیچ کدام با اصل زیارت مخالف نبوده و تنها وهابیت امروز با حواشی وکیفیت زیارت در افتاده است، گفت: ابن حبان از علمای گذشته اهل سنت در کتاب خود الثقات ج8 ص456 می نویسد، زمانی که در طوس بودم، هرگاه مشکلی به سراغم می آمد، به زیارت علی بن موسی الرضا(ع) می رفتم و همواره با زیارت ایشان مشکلم حل می شد. همچنین ابن حجر در باره امام اهل حدیث ابن خزیمه نقل می کند که وی یه زیارت قبر امام علی بن موسی الرضا شتافت وبه قدری در برابر ضریح امام رضا (ع) تواضع کرد وگریه وتضرع نمود که دیگرات به حیرت افتادند.

وی در پایان گفت: ابن قدامه حنبلی در کتاب المغنی جلد3 ص 589  از «عتبی» نقل کرده است که در نزد قبر رسول اکرم(ص) بودم، ناگاه اعرابی به آن جا آمد و گفت؛ خدا فرموده است که گناهکاران به سراغ تو آیند، ومن اکنون آمدم وبه تو توسل می کنم، واشعاری را خواند: «متوسل تو شدم و تو را شفیع قرار دادم تا خداوند گناهان مرا ببخشد» ناگاه خوابم برد و لحظه ای در خواب حضرت محمد(ص) را دیدم که فرمودند برخیز و به اعرابی خبره بده که خداوند او را بخشید./997/پ202/ف

انتهای خبر / Rasa News :: خبرگزاری رسا

توجه: با انجام اصلاحات


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :