شنبه 4 تير 1401 - 26 ذيقعده 1443 - 2022 ژوئن 25 - ساعت 11:47
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 96847
تاریخ انتشار : 2 خرداد 1394 15:29
تعداد بازدید : 1835

راز دلدادگی ها به ماه بنی هاشم(ع)- متن کامل

اگرچه حضرت ابوالفضل(ع) جزو 14 معصوم نیستند، اما رازی شگرف در شخصیت و رشادتهای آن حضرت(ع) وجود دارد که نه تنها معصومین(ع) لب به تأیید آن گشوده اند، … بلکه با گذشت 14 قرن از واقعه کربلا، هنوز هم این جذابیت دلهای بسیاری از مردم حتی از ادیان و مذاهب دیگر را جذب حقیقتِ عاشورا می کند؛ از این رو و به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت ایشان با حجت الاسلام والمسلمین محمدامین پورامینی، استاد و مؤلف حوزوی درباره رمز و راز شیفتگی قلبها به حضرت عباس(ع) به گفت وگو پرداخته ایم که از نظرتان می گذرد:رازِ دلدادگی ها به ماه بنی هاشم(ع)

حضرت عباس(ع) نزد اهل بیت(ع) چه شأن و جایگاهی دارند و راز این جایگاه رفیع در چیست؟

نسبت به زندگی قمربنی هاشم(ع) ابعاد و محورهای متعددی قابل طرح و بررسی است، یک جهت بحث ریشه خانوادگی حضرت(ع) است و جهت دیگر جایگاه ویژه و صفات برجسته شان که از آنها به عنوان الگو می توان در سبک زندگی بهره گرفت.

اما درباره ریشه و اصالت خانوادگی ایشان؛ همان طور که همه می دانیم، فرزند امیرمومنان(ع) و از خاندان نور هستند، بنی هاشم چهره های معروف و برجسته دارد از عبدالمطلب و عبدمناف و عبدا… پدر پیامبر(ص) و امیرمؤمنان(ع) گرفته تا رده های بعد همچون جعفر طیار؛ ایشان همچنین برادرانی همچون امام حسن مجتبی(ع) و سیدالشهدا (ع)، خواهری همچون حضرت زینب(س) و مادری چون ام البنین دارند.

اما نسبت به جایگاه قمر بنی هاشم(ع) نزد ائمه(ع) از دو راه می توان به آن رسید: یکی روایات و دیگر دقت در متن زیاراتی که در رابطه با ایشان است.

به عنوان مثال امام سجاد(ع) فرمودند: «خدا رحمت کند عمویم عباس را که ایثار به خرج داد و امتحان سختی را به نحو خوبی پس داد و جانش را در راه برادرش فدا کرد، به گونه ای که دستانش قطع شد و خداوند در عوض آن دو دست، دو بال به او داد که با فرشتگان در بهشت به پرواز در می آید ، همان طور که برای جعفربن ابی طالب چنین است، و عباس(ع) روز قیامت منزلت و جایگاهی دارد که همه شهیدان غبطه آن را در آن روز می خورند.»

این کلام از امام معصوم(ع)، جایگاه حضرت ابوالفضل(ع) را به خوبی ترسیم می کند و شاید مقصود از این دو بال آن است که حد و مرزی برای ایشان در بهشت وجود ندارد، زیرا در بهشت مراتب و جایگاه ها یکسان نیست و این طور نیست که هر فردِ بهشتی بتواند در هر جای بهشت رفت و آمد کند، اما حضرت ابوالفضل(ع) در هرجای آن که بخواهد، می تواند رفت و آمد داشته باشد.

علاوه بر این، سیدالشهدا(ع) در عصر تاسوعا خطاب به ابوالفضل(ع) فرمودند: «سوار شو جانم به فدایت برادر!».

و نیز در تعبیر معصوم داریم، آن حضرت(ع) دارای بصیرت و ایمان قوی بود، که همه دلیل بر مرتبه خاص حضرت ابوالفضل(ع) نزد معصومین(ع) است.

علاوه بر این، جز معصومین(ع) که زیارتنامه ویژه دارند و از ناحیه معصوم صادر شده است، نسبت به غیرائمه آنچه دیده ام این است که تنها برای سه تن از امامزادگان، از سوی امام معصوم زیارت انشا شده است، یعنی برای قمربنی هاشم(ع)، حضرت علی اکبر(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س). که این نیز از جایگاه ویژه ابوالفضل(ع) نزد معصومین(ع) حکایت می کند.

 

   سبک زندگی حضرت عباس(ع) دارای چه ویژگی هایی است که به نقطه جاودان عاشورا منتهی شد؟

سبک زندگی حضرت ابوالفضل(ع) سرشار از شجاعت، استواری، جود و کرم و بخشش، یاری به ضعفا و مستمندان است که این صفات در کنار زیبایی های ظاهری، بحق ایشان را قمر بنی هاشم ساخته بود، زیرا لقب قمر بنی هاشم تجلی صفات زیبای برون و درون و ظاهر و باطن ایشان است.

جلوه مهم زندگی ایشان پیروی محض از امام زمانشان است که ریشه در بصیرت در دین و یقین ایشان دارد، به گونه ای که وقتی دست راستشان از تن جدا شد، رجز خواندند و فرمودند: «قسم به خدا، اگر دست راست من را قطع کردید، دست از یاری دین خدا برنمی دارم و همچنین دست از یاری امام راستگوی و راست کرداری که فرزند رسول پاک وامین(ص) است، بر نمی دارم.»

نکته آنکه ایشان نمی فرماید که من از یاری برادر دست نمی کشم(البته این نیز خود فضیلتی است)، بلکه نگاه ایشان به برادرشان به عنوان امام دوران و ولی زمان وحجت خداست، و خود را مطیع و فرمانبردار امام معصوم می داند، بنابراین می توان گفت که ایشان ماهی است که در پرتوی خورشید امامت حسینی نور گرفته است و هیچ گاه از امام(ع) خود جدا نشد، حتی در ماه ولادتشان، تقدیر الهی این گونه رقم خورد که او در چهارم شعبان به دنیا آمد، در حالی که حضرت سیدالشهدا (ع) 23 سال پیش از وی در سوم شعبان دیده به جهان گشوده بود.

از زهیر بن قین بجلی نقل شده است: وقتی حضرت عباس(ع) به امان نامه ای که شمر برایش آورده بود، پاسخ منفی داد و او و امان نامه اش را لعنت کرد و فرمود: «لعنت بر تو، ما در امان باشیم و پسر پیامبر(ص) نباشد» سمت ایشان رفتم و گفتم، پدرت علی از برادرش عقیل که قبیله شناس ماهری بود، درخواست کرد که برایش همسری در نظر بگیرد تا برایش فرزندی شجاع بیاورد و حسین(ع) را در کربلا کمک کند و تو ذخیره پدرت هستی برای چنین روزی.

و بحق ایشان این نقش را به بهترین شکل ایفا کردند. نقش بی همتای ایشان در روز عاشورا تا حدی بود که حضرت سیدالشهدا (ع) تنها وقتی ایشان به شهادت رسیدند، فرمودند: «اکنون کمرم شکست!»

 

   بعد از چهارده معصوم علیهم السلام، حضرت ابوالفضل(ع) از جذابترین شخصیتها و محل رجوع توسلات و طلب حاجات مردم حتی از مذاهب و ادیان دیگر هستند، فلسفه این شیفتگی مردم نسبت به آن حضرت چیست؟

یکی از راه های شناخت راز جذابیتِ شخصیت حضرت عباس(ع)، بررسی زیارتنامه های ایشان است، به عنوان مثال در یک زیارت آمده: «سلام خدا و سلام ملایکه نزدیکش و انبیا مرسلش و عباد صالح او و همه شهدا و صدیقین بر تو ای پسر امیرالمؤمنین(ع)»

این جایگاهی است که حضرت(ع) دارد، و یا در زیارت دیگر آمده: «من شهادت می دهم تو نسبت به جانشین پیامبر تسلیم و وفادار بودی و زیر پرچم او قرار گرفتی» و نیز در زیارت دیگر ایشان می خوانیم: «خدا لعنت کند کسی که حق تو را نشناخت» یا در زیارت صادر شده از امام صادق(ع) می خوانیم: «شهادت می دهم تو به راهی که شهدای بدر رفتند، رفتی» این تشبیه برای آن است که تعداد شهدای بدر نیز همچون سپاه و یاران سیدالشهدا (ع) برابر سپاه یزید، کم بود، و تنها با یقین وخلوص وبصیرت جنگیدند وجام شهادت نوشیدند.

این تعابیر و توصیفات در زیارتنامه ها همه می تواند از جایگاه بلند ایشان نزد خداوند پرده بردارد و راز شیفتگی مردم نسبت به حضرت ابوالفضل(ع) را بیان کند.

 

   حضرت عباس(ع) دارای چه کراماتی هستند و آیا این کرامات به حیات ایشان محدود شده یا پس از شهادتشان نیز ادامه یافته است؟

از ابتدا تا امروز مردم به کرامات خاصه ایشان عقیده داشتند، دیده ام که گاه در صحن آن حضرت(ع) می ایستند و حتی سمت ضریح هم نمی روند، همانجا دست به سمت مرقد ایشان بلند کرده و طوری سخن می گویند، گویی حضرت(ع) مقابلشان ایستاده است، و این در اوج یقین صورت می گیرد؛ حتی در خاطرات سیاسی حردان تکریتی، از اعضای ارشد حزب جنایتکار بعث عراق، خواندم که هنگام کودتای احمد حسن البکر، پیمانشان را در حرم حضرت عباس(ع) بستند! یعنی حتی دشمنان هم به جایگاه رفیع ایشان اعتراف دارند.

درباره کرامات ایشان مطلب بسیار است، به عنوان مثال مرحوم سید عبدالرزاق مقرم از شیخ عبدالرحیم شوشتری نقل می کند که: در حرم حضرت ابوالفضل(ع) مشغول زیارت بودم و حاجتی داشتم، دیدم یکی از عربها فرزند معلول خود را به ضریح بسته بود، او برای شفای فرزندش به حضرت(ع) متوسل شد، و ناگهان آن بچه ایستاد و فریاد زد: عباس، من را شفا داد! مردم ریختند و لباس او را به قصد تبرک تکه تکه کردند.

 من منقلب شدم و گفتم: آقا! شما سریع حاجت او را دادید، اما حاجت من را که از اهل علمم نمی دهید؟! من دیگر به زیارت شما نمی آیم. البته بعد متوجه بد زبانی خود گشته و پشیمان شدم و استغفار کردم. وقتی به نجف برگشتم، شیخ مرتضی انصاری سراغم آمد و دو کیسه به من داد! و گفت، آنچه را از حضرت ابوالفضل(ع) خواستی، بگیر، هم خانه بخر و هم به مکه برو، من بشدت در عجب بودم. البته ایشان همان طور که بیان شد، کراماتی نیز در برخورد با ظالمان دارند.


کد خبر: 284864
تاریخ مخابره : 1394/3/2 – 00:44
چاپ خبر
http://qudsonline.ir/TextVersionDetail/284864


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :