جمعه 6 خرداد 1401 - 26 شوال 1443 - 2022 مي 27 - ساعت 11:37
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 97418
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1395 12:11
تعداد بازدید : 2100

معرفي اجمالي كتاب خورشيد كربلا

مباحثی مانند سياست هاي اجرايي دشمن در برابر اهل بيت، نمونه هايي از احترام اهل سنت به امام حسين، خاندان برگزيده امام حسين عليه السلام، زمان ها و مكان هاي زيارت امام حسين عليه السلام، امام حسين عليه السلام در كتاب هاي اهل سنت، مقتل نگاري و... از مباحث مطرح شده در اين كتاب مي باشد.

خورشيد كربلا کد QR صفحه خورشيد كربلا
خورشيد كربلا

نویسنده : حجت الاسلام و المسلمین محمد امین پورامینی

معرفی کتاب
دانلود کتاب
نويسنده محترم در اين كتاب، به دوازده بحث درباره نهضت حسيني اشاره نموده است. مباحثی مانند سياست هاي اجرايي دشمن در برابر اهل بيت، نمونه هايي از احترام اهل سنت به امام حسين، خاندان برگزيده امام حسين عليه السلام، زمان ها و مكان هاي زيارت امام حسين عليه السلام، امام حسين عليه السلام در كتاب هاي اهل سنت، مقتل نگاري و... از مباحث مطرح شده در اين كتاب مي باشد.

معرفي اجمالي كتاب "خورشيد كربلا"

خلاصه كتاب

مؤلف محترم كتاب خويش را در دوازده عنوان اصلي تنظيم نموده است كه عبارتند از: سياست هاي اجرايي دشمن در برابر اهل بيت، نمونه هايي از احترام اهل سنت به امام حسين، خاندان برگزيده امام حسين عليه السلام، زمان ها و مكان هاي زيارت امام حسين عليه السلام، امام حسين عليه السلام در كتاب هاي اهل سنت، مقتل نگاري، پوشاندن ستم ها، تبار يزيد، لعن كردن يزيد، قاتل سيدالشهداء عليه السلام، كفر يزيد، درنگي در گفتگوي امام سجاد عليه السلام با يزيد.

محتواي كتاب

همان گونه كه اشاره شد مؤلف محترم كتاب خويش را در دوازده عنوان اصلي تنظيم نموده است.
ايشان در عنوان اول كه سياست هاي اجرايي دشمن در برابر اهل بيت: مي باشد به چهار نکته اصلی پرداخته -اند:
1) كتمان حقايق. در اين بخش استاد گرانقدر مباحثي مانند: بهانه هاي دستگاه خلافت در جلوگیری از گردآوري حديث، آتش زدن احاديث نبوي و مشكلاتي كه اين امر بوجود آورد، نهي معاويه از نقل فضائل اميرالمؤمنين علي عليه السلام و... را مطرح نموده اند.
 
2) هدف اصليِ آتش زدن درِ خانه اميرالمؤمنين عليه السلام. حضرت استاد اين بخش را با كلام ابن قتيبه در جريان تهديد به آتش زدن درِ خانه اميرالمؤمنين عليه السلام آغاز نموده و سپس شعري را از حافظ ابراهيم مصري نقل مي كند. ايشان در ادامه به تحريفات لفظي و معنوي اين قضيه اشاره مي فرمايد.

3) نمونه هايي از كتمان حقايق. مؤلف گرانقدر در اين بخش، كتمان حقيقت و تضعيف حديث، جلوگيري از انتشار، تحريف لفظي و معنوي، نپذيرفتن و وارونه جلوه دادن را از مهم ترين راه هايي مقابله دشمن با اهل بيت: بيان كرده و نمونه هايي را نيز ذكر مي كنند.

4) حديث سازي و شخصيت تراشي. استاد بزرگوار در اين بخش به دومين روش مقابله دشمن با اهل بيت كه نشر اكاذيب يا احاديث موضوعه بوده اشاره كرده و احاديثي مانند اصحابي كالنجوم... و هذان سيدا كهول أهل الجنة را به عنوان نمونه هايي از اين احاديث ذكر مي نمايد.

مؤلف در عنوان دوم كه نمونه اي از احترام اهل سنت به امام حسين عليه السلام مي باشد، به علاقه اهل سنت مصر به مقام رأس الحسين اشاره نموده است.
ايشان در عنوان سوم كه به نام خانداني برگزيده ناميده شده است، طبق آيات 31 تا 34 سوره آل عمران به برتري خاندان اهل بيت پرداخته است.
ايشان در عنوان چهارم كه زمان ها و مكان هاي زيارت امام حسين عليه السلام مي باشد به مكان هاي زير اشاره نموده اند:
نجف: كنار قبر اميرالمؤمنين عليه السلام.
كوفه: مسجد حنانه.
كربلا: محل شهادت و قبر نوراني آن حضرت.
دمشق: مسجد اموي، مقام رأس الحسين عليه السلام.
حلب: مقام رأس الحسين عليه السلام، مشهد النقطه، مزار محسن.
قاهره: مقام رأس الحسين عليه السلام و...

مؤلف محترم در عنوان پنجم به ذکر احادیثی می پردازد که اهل سنت درباره جایگاه امام حسین علیه السلام بیان کرده اند. ایشان این احادیث را از منابع زیر نقل نموده اند:
1) صحیح بخاری: سه روایت.
2) صحیح مسلم: چهار روایت در فضائل امام حسن و امام حسین علیهما السلام.
3) سنن ابن ماجه: سه روایت.
4) سنن ترمذی: سه روایت.
5) مستدرک حاکم نیشابوری: شش روایت.
6) معجم الکبیر طبرانی: هفده روایت.
7) مسند ابی یعلی: سه روایت درباره جایگاه سید الشهداء علیه السلام در روز قیامت.
8) فضائل الصحابة احمد بن حنبل: یک روایت.

در عنوان ششم استاد گرانقدر به سابقه مقتل نگاری اشاره می فرماید. ایشان این نکته را ذکر می کنند که اولین روضه خوان سید الشهداء علیه السلام، خداوند متعال است و انبیاء و رسول خدا هم در دوران زندگی خویش بر آن جناب گریسته اند. از این رو دانشمندان اسلامی روی مسئله شهادت سیدالشهداء علیه السلام حساسیت نشان داده اند. ایشان همچنین اضافه می فرماید که در مقدمه کتاب مقتل الحسین آیة الله محمد رضا طبسی قدس سره به نام صد نفر که کتاب مقتل الحسین تألیف نموده اند اشاره کرده ایم.
مؤلف در ادامه می فرماید کتاب هایی مانند انساب الأشراف بلاذری، تاریخ طبری، تجارب الامم مسکویه رازی و... مطالبی در تبیین واقعه عاشورا ذکر شده است ولی مراد ما از مقتل نگاری، ذکر کتاب هایی است که به طور مستقل درباره مقتل حضرت سیدالشهداء علیه السلام نوشته شده است.
ایشان این مقتل های مستقل را به دو دسته تقسیم می کند:
الف) مقتل های قرن یکم تا دهم.
ب) مقتل نویسی از قرن دهم به بعد.
ایشان در مورد مقتل نویسی تا قرن دهم نام 22 مقتل را ذکر می کند که برخی از آنها عبارتند از: اصبغ بن نباته، ابومخنف، نصر بن مزاحم، واقدی، شیخ صدوق، شیخ طوسی، خوارزمی، ابن نما حلی، شیخ حر عاملی، سید بن طاووس و...
همچنین در مورد مقتل نویسی از قرن دهم به بعد، ایشان نام 76 مقتل را ذکر می کند که برخی از آنها عبارتند از: قبانی، شافعی، کفعمی، کاشفی، طریحی، مجلسی، ملا حسین بافقی، شیخ جعفر شوشتری، سید محسن امین، شیخ عباس قمی، شیخ محمد حسین آل کاشف الغطاء، سید عبدالرزاق مقرم، محمد رضا طبسی نجفی، نویسندگان مجموعه مع الرکب الحسینی و...

در عنوان هفتم که پوشانیدن ستم ها است، مؤلف اشاره می فرماید که طرفداران بنی امیه در طول تاریخ تلاش کرده اند که مسؤلان واقع کربلا را تبرئه کرده و ماجرا را وارونه جلوه دهند و یا اینکه واقعه کربلا را کم رنگ و یا تحریف نمایند. ایشان در این زمینه به برخی از عبارت های وقیحانه و بی شرمانه ابن کثیر، ذهبی و ابن تیمیه اشاره می نماید.
در بخش هشتم که تبار یزید می باشد، مؤلف محترم به برنامه شیعه کشی معاویه و تلاش های وی برای ولی عهدی یزید اشاره نموده و نکاتی تاریخی را مطرح می نماید.

در عنوان نهم که لعن یزید است، استاد گرانقدر بعد از بیان معنای لعن، به ذکر ادله جواز لعن یزید می پردازد. ایشان مباحث این بخش را تحت سه عنوان مطرح نموده اند:
1) استفاده از اطلاق آیات. در این مورد، ایشان با استناد به آیه 57 سوره احزاب، آیه 93 سوره نساء، آیه 60 سوره اسراء و آیات 22 و 23 سوره محمد مدعای خویش را اثبات می نمایند.
2) استفاده از اطلاق و عموم روایات. استاد در این مورد با ذکر 9 روایت، جواز لعن یزید را ثابت نموده اند.
3) لعن یزید از نظر علمای اهل سنت. در این بخش مؤلف محترم اقوال بزرگانی از اهل سنت مثل احمد بن حنبل، سبط ابن جوزی، سیوطی، سعد الدین تفتازانی و آلوسی را در باب جواز لعن یزید بیان می فرماید.

در عنوان دهم که تحت عنوان قاتل سید الشهداء مطرح شده است در ابتدا استاد بزرگوار این سؤال را مطرح نموده که آیا طرح این بحث لازم است یا خیر؟ ایشان سپس به تلاش های بنی امیه و اشخاصی مثل ابن تیمیه در تبرئه نمودن یزید اشاره می نماید.
ایشان در این عنوان به چهار نکته اصلی اشاره نموده اند:
1) قاتل سید الشهداء علیه السلام در روایات. استاد گرانقدر در این باب به ذکر 8 روایت پرداخته که به طور عام در زمینه قاتل سید الشهداء علیه السلام وارد شده است.
2) یزید، قاتل سید الشهداء علیه السلام. در این باب مؤلف به بحثی مصداقی در مورد قاتل سید الشهداء علیه السلام پرداخته و با استناد به متون تاریخی، شخص یزید را مسؤل مستقیم قتل حضرت معرفی نموده است.
3) گواهی تاریخ. در این باب حضرت استاد به بیان 8 شاهد تاریخی، اثبات می نماید که مسؤلیت اصلی ماجرای کربلا به عهده یزید بوده است.
4) تلاش بیهوده برای تبرئه کردن یزید. در این باب مؤلف گرانقدر به تلاش های برخی از نویسندگان مانند بلاذری، ابن اثیر و ذهبی در تبرئه نمودن یزید در شهادت امام حسین علیه السلام پرداخته است.

در عنوان یازدهم که کفر یزید است استاد بعد از بیان ایمان ظاهری ابوسفیان و معاویه، به شش نکته اصلی اشاره نموده اند.
1) جنایات یزید، نشان بی ایمانی او. مؤلف در این زمینه قول آلوسی را نقل نموده است.
2) سخنان کفر آمیز یزید. مؤلف در این زمینه اشعار کفر آمیز یزید در برابر سر مقدس سیدالشهداء علیه السلام نقل نموده است.
3) نخستین تکفیر کنندگان یزید. حضرت استاد، زینب کبری سلام الله علیها، حضرت سکینه قاتل سید الشهداء علیه السلام و برخی از صحابه پیامبر صلی الله علیه و آله را نخستین تکفیر کنندگان یزید معرفی می نماید. 
4) کفر یزید در کلام علمای اهل سنت. مؤلف محترم در این بخش بیان می کند که در بین عالمان اهل سنت، علمایی وجود دارند که به کفر یزید تصریح کرده اند. در این زمینه ایشان به خطبه های مفتی اهل سنت سوریه، شیخ احمد بدر الدین حسون اشاره می فرماید.         
5) تکفیر کنندگان یزید. حضرت استاد در این بخش نام سیزده نفر از علمای اهل سنت را ذکر می کند که یزید را تکفیر نموده اند. این علما عبارتند از: شیراوی به نقل از ابن حجر هیثمی، باعونی، ابن قفطی، سبط ابن جوزی، یافعی، قاضی ابویعلی، ابن جوزی، الهراسی، ابن عقیل، تفتازانی، بدخشانی، آلوسی.
6) در تکاپوی دفاع از یزید. مؤلف محترم در این بخش مدافعان یزید را به سه دسته تقسیم کرده است:
الف) کسانی که به تبرئه کامل یزید پرداخته اند مانند ابن عربی.
ب) کسانی که به تبرئه نسبی یزید پرداخته اند مانند ابن حجر.
ج) کسانی که درباره جایگاه یزید سکوت کرده اند مانند ابن حجر.
در عنوان دوازدهم که درنگي در گفتگوي امام سجاد عليه السلام با يزيد است مؤلف محترم به سه نکته اصلی اشاره نموده اند:
1) دورنمایی از تفکر مردم شام.
2) کیفیت حاضر کردن اهل بیت در مجلس یزید.
3) سخنان امام سجاد عليه السلام در مجلس یزید. حضرت استاد در این زمینه به چهار نقل اشاره فرموده  و در مورد هر نقل، نکاتی را تذکر داده اند:
الف) نقل تذکرة الخواص و طبقات و مثیر الأحزان.
ب) نقل الفتوح.
ج) نقل مقاتل الطالبین.
د) نقل فصول المهمة.
مؤلف محترم کتاب را با بحث "اجتهاد در مسائل تاریخی" به پایان می رساند. ایشان در این بحث بر این مطلب تکیه دارد که در نقل تاریخی نمی  توان چشم بسته بود بلکه باید تاریخ را مطالعه نمود و حقایق را مانند پازل کنار هم چید تا به نتیجه درست دست پیدا کرد.

نسخه چاپی
این کتاب در سال 1392 توسط انتشارات برگ فردوس در 168 صفحه چاپ و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

دانلود کتاب خورشید کربلا با 168 صفحه در یک جلد با فرمت pdf
 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :