جمعه 6 خرداد 1401 - 26 شوال 1443 - 2022 مي 27 - ساعت 11:43
334رکورد در مدت زمان 2.370ثانیه
عبارت مورد جستجو :
پژوهشکده حج و زیارت با همکاری مرکز فقهی ائمه اطهار (علیهم السلام) در آستانه اربعین حسینی، نشستی علمی با عنوان «بررسی فقهی زیارت از منظر مذاهب اسلامی» برگزار می کند.
ابوالحسن موسى بن جعفر(ع)، امام هفتم شیعیان و نهمین معصوم از چهارده معصوم(ع) است . بر طبق برخی نصوص تاریخی آن حضرت در ابواء(منزلى میان مکه و مدینه) در روز یکشنبه هفتم صفر سال 128 یا 129 ه.ق. متولد شد. به جهت کثرت زهد و عبادتش معروف به العبد الصالح و به جهت حلم و فرو خوردن خشم و صبر بر مشقات و آلام زمانه مشهور به الکاظم گردید.کنیه آن حضرت ابوابراهیم بوده ولى به ابوعلى نیز معروف بوده‏اند.مادر آن حضرت حمیده کنیزى از اهل بربر(مغرب) یا از اهل اندلس(اسپانیا) بوده است و نام پدر این بانو را «صاعد بربرى» گفته‏اند.حمیده به «حمیدة البربریة» و «حمیدة المصفاة» نیز معروف بوده است.برادران دیگر امام از این بانو اسحاق و محمد دیباج بوده‏اند.امام موسى الکاظم(ع) هنوز کودک بود که فقهاى مشهور مثل ابوحنیفه از او مسأله مى‏پرسیدند و کسب علم مى‏کردند.بعد از رحلت پدر بزرگوارش امام صادق(ع) (148 ه.ق.) در بیست سالگى به امامت رسید و 35 سال رهبرى و ولایت شیعیان را بر عهده داشت. در گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین محمدامین پورامینی عضو از اساتید وپژوهشگران حوزه علمیه قم وعضو هیئت علمی مرکز تخصصی ائمه اطهار (ع) به بررسی ابعادی از زندگی امام کاظم(ع) پرداختیم که اکنون از نظر شما می گذرد.
مرحوم شیخ بهایی در توضیح المقاصد آورده است که شهادت امام حسن(ع) در 7 صفر بوده است، در 7 صفر در بیوت مراجع تقلید در قم و نجف مجالس عزا برپاست و حوزه های علمیه و بازار تعطیل است
گستره این نهضت، همگانی است، و دعوت ایشان فراگیر بود، و این مورد چیزی نیست که با مرور زمان کمرنگ شود، بلکه می تواند الهام بخش باشد و زمینه حرکت ملت ها را فراهمکند.
به مناسبت25 شوال، سالگرد شهادت امام جعفر صادق(ع) نظر پژوهشگرانی چون حسین استادولی، محمدامین پورامینی، سیدمجتبی عصیری، محمدحسین افشاری و کاوه تیموری را جویا شدیم تا بهترین کتاب ها از دیدگاه خود درباره زندگی امام جعفر صادق (ع) را معرفی کنند.
خبرگزاری رسا ـ تازه ترین اثر دفتر نشر معارف با عنوان «نمی از یم رمضان؛ شرحی کوتاه بر دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان» نوشته حجت‏ الاسلام محمدامین پورامینی منتشر شد.
شرحی کوتاه وگویا بر دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان اثر استاد پورامینی
«نمی ازیم رمضان؛ شرحی کوتاه بر دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان» نوشته حجت‏ الاسلام و المسلمین محمدامین پورامینی از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.
پاسخ به پرسش های زیر محورهای اصلی این نوشتار است: «مصحف علی (ع)» چیست؟ «کتاب علی» چیست؟ آیا چنین کتابی وجود دارد؟ مطالب این کتاب چیست؟ «کتاب جامعه» و «کتاب جفر» چیست و آیا ارتباطی میان این دو و «کتاب علی (ع)» وجود دارد؟ «مصحف فاطمه (علیها السلام)» چیست؟ «صحیف فرائض» چه صحیفه ای است؟ تفاوت «کتاب علی (ع)» و «مصحف فاطمه (علیها السلام)» در چیست؟ آیا ذکر «کتاب علی (ع)» مخصوص شیعه است یا اهل سنت هم بر این مطلب تصریح کرده و چنین کتابی را قبول دارند؟
کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» با تحقیق محمدامین پورامینی، مختصری از «کتاب علی(ع)» است. «کتاب علی(ع)» که اکنون در دسترس نیست، شامل مباحثی است که پیامبر اسلام برای حضرت علی(ع) بازگو کرده و امیرالمومنین (ع) آن ها را به رشته تحریر درآورده است. در این کتاب برخی مباحث قرآنی و معارف دینی، دعاهای مورد تایید پیامبر (ع) و علی (ع) و برخی دیگر از مسایل فقهی و غیرفقهی مطرح شده اند.
  • تعداد رکوردها : 334