سه شنبه 9 خرداد 1402 - 11 ذيقعده 1444 - 2023 مي 30 - ساعت 23:55
342رکورد در مدت زمان 0.046ثانیه
عبارت مورد جستجو :
از جهاد تا شهادت در قرآن و روایات
به یاد آیت الله معرفت
شخصیت على (ع) در نگاه دیگران
مظلومیت امیر مؤمنان
حجر اسماعیل 28 مهر 1385 23:59
این مکان با راهنمایی جبرئیل امین، محل نزول ابراهیم خلیل، همسرش هاجر و کودک شیرخواره اش اسماعیل ـ علیهم السلام ـ شد و همینجا به امر خداوند، خانه و مأوای اسماعیل و مادرش گردید. براساس روایت شیخ کلینی ـ ره ـ از حضرت امام جعفر صادق ـ علیه السلام ـ پس از ولادت اسماعیل، ابراهیم وی و مادرش را سوار بر الاغ کرده و در حالی که مقداری آب و غذا بهمراه خود داشتند، با راهنمایی جبرئیل حرکت کردند، آنگاه که به جایگاه فعلی حجر رسیدند،
به گزارش شبکه اجتهاد، رادیو معارف با همکاری مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) و پژوهشکده حج و زیارت، با دعوت از کارشناسان مطرح این نشست به بررسی فقهی زیارت در مذاهب اسلامی می پردازد.
سیره معصومان علیهم السلام در ماه مبارک رمضان
در محضر نور 18 شهریور 1385 0:15
نوریان، یکایک در حجر گردآمده، از خود صفحاتى زرّین به ودیعت نهاده‏اند. گاه با معبود خود سخن گفته ودل شیدا به معشوق سپرده‏اند. آهى برخاسته از دلى سوخته سرداده، اشکى ناشى از پاکى سرشت، و حاکى از صفاى سیرت بر صورت روان ساخته‏اند، و با حضور در حجر اسماعیل و جوار بیت اِله ابراهیم، «نورٌ على نور» را عیان بخشیده‏اند و از اینجا بر ناریان تاخته و گاه با حقیقت نورى‏شان، دلِ تاریک و سیاهشان را شکافته، و آنان را به خشوع و کرنش در برابر حق واداشته‏اند، اینجا را مدرس خود قرار داده، درس توحید و معارف گفته‏اند و گاه از اسرار مگو نیز سخنى آورده‏اند. چه زیباست که با هم، این صفحات رنگین کمان را ورقى زنیم، و نظاره‏گر محفلشان در محضر نور باشیم:
هر سال با فراسیدن ماه محرم، عزاداران حسینی در سراسر جهان به برگزاری مجالس متعددی در سوگ اباعبدالله الحسین مبادرت می ورزند. این مجالس و دسته های عزاداری، برنامه های سوگواری حضرت در تکایا و مساجد قرن هاست که در میان شیعیان و عاشقان امام حسین(علیه السلام) ادامه یافته است و اساسا ریشه این عزاداری ها و اولین آنها از جانب ائمه علیهم السلام بود. چه آن زمان که حضرت زینب (سلام الله علیها) در کاخ یزید اولین عزای رسمی را در سوگ برادر مظلوم اش داشت و چه آن زمان که امام زین العابدین (علیه السلام) مجلس عزاداری برای پدرشان داشتند و عزاداران به این مجالس می آمدند و در سوگ حسین(علیه السلام) می گریستند. اما به راستی فلسفه این عزاداری ها چیست؟ عزاداری اهل بیت برای سیدالشهدا چگونه بود و امروز عزاداری ها باید چگونه باشد؟ مساجد و تکایا تا چه اندازه در برگزاری مراسمی محتوایی در سیر عزاداری ها تاثیرگذارند؟ این موارد پرسش هایی بود که با حجت الاسلام محمدامین پورامینی، استاد حوزه و دانشگاه و پژوهشگر سیره اهل بیت به گفت وگو نشسته ایم که حاصل آن را می خوانید:
برخورد امام رضا (ع) با جریان های مخالف
  • تعداد رکوردها : 342