دوشنبه 26 مهر 1400 - 12 ربيع الاول 1443 - 2021 اکتبر 18 - ساعت 5:46
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 222495
تاریخ انتشار : 21 مهر 1396 20:28
تعداد بازدید : 1654

در بين دعوت كنندگان كوفي معتقدان به امامت حسین (ع) انگشت شمار بودند

استاد محمدامين پوراميني از پژوهشگران و مولفاني است كه طي سال هاي اخير ضمن بررسي روايات و مستندات نگاهي تاريخي، پژوهشي و تحليلي به موضوع عاشورا و وقايع پس از آن هنگام بازگشت كاروان اسرا از شام به مدينه و موضوع اربعين داشته است. وي درگفت وگويي ضمن مرور و بررسي شرايط سياسي و اجتماعي مكه، مدينه و كوفه در هنگامه وقوع عاشورا تأكيد مي كند كه قيام سيدالشهدا(ع) ضرورت داشت و اگر آن قيام نبود اسلام امروز تنها يك نمود و نماد داشت و آن اسلام خشونت، اسلام خونريزي، اسلام اموي و اسلام داعشي بود و بس.
دوشنبه 3 مهر 1396 - 10:25:33 | کد مطلب: 383357 چاپ

معتقدان به امامت حسین ع انگشت شمار بودنددین و اندیشه > دین - همشهری دو - سعیده محبی:
برای مرور شرایط سیاسی- اجتماعی مکه، مدینه، کوفه و حتی ایران در سال۶۱ هجری و مقارن با واقعه عاشورا باید گریزی به تاریخ زد تا با بازخوانی بستر و شرایط تاریخی آن عصر، خلفا و حاکمان و مردمانش زمینه های وقوع حادثه عاشورا و شهادت امام حسین(ع) و یارانش را یافت.

 استاد محمدامين پوراميني از پژوهشگران و مولفاني است كه طي سال هاي اخير ضمن بررسي روايات و مستندات نگاهي تاريخي، پژوهشي و تحليلي به موضوع عاشورا و وقايع پس از آن هنگام بازگشت كاروان اسرا از شام به مدينه و موضوع اربعين داشته است. وي درگفت وگويي ضمن مرور و بررسي شرايط سياسي و اجتماعي مكه، مدينه و كوفه در هنگامه وقوع عاشورا تأكيد مي كند كه قيام سيدالشهدا(ع) ضرورت داشت و اگر آن قيام نبود اسلام امروز تنها يك نمود و نماد داشت و آن اسلام خشونت، اسلام خونريزي، اسلام اموي و اسلام داعشي بود و بس.


  • اوضاع ايران در سال61 هجري(مصادف با حادثه عاشورا) چگونه بود و چرا ايرانيان با وجود سابقه علاقه به اهل بيت(ع) در دشت نينوا حضور نداشتند؟

در زمان وقوع حادثه عاشورا موالياني بودند كه مي توانستند در خدمت هر جرياني قرار گيرند. كه اينان عبارت از غيرعرب ها هستند كه شامل ايراني ها نيز مي شوند ولي نمي توان صبغه عام به آن زد و بگوييم ايرانيان چنان بودند يا نبودند بلكه افرادي بودند كه موضع گيري هاي خاص مثبت و يا منفي داشتند و براساس آن نمي توان قضاوت كرد كه همه ايرانيان، چنان بودند يا نبودند. در مجموع گرايش ايرانيان به حضرت اميرمؤمنان(ع) بيشتر بوده است و يكي از مهم ترين اسباب آن، نگاه و روش عدالت محورانه اميرمؤمنان علي(ع) است.

در تقسيم بيت المال ايشان براساس مساوات عمل كرد و بيت المال را ميان همه مسلمانان، فارغ از زبان و قوميت به طور يكسان و برابر تقسيم كرد كه اين رويه برخلاف سيره و روش خلفاي پيش از او بود، كه مورد اعتراض شديد كساني قرار گرفت كه انبوه مال هاي بادآورده را گرد خود جمع كرده بودند. طلاهاي باقي مانده برخي از صحابه را با تبر شكستند تا بين ورثه تقسيم گردد! حكومت عدل گراي اميرمؤمنان(ع) عامل جذب ايرانيان و غيرعرب ها گرديد.


  • وضعيت تشيع در زمان وقوع حادثه عاشورا چگونه بود؟

وضعيت شيعه و تشيع در زمان واقعه عاشورا را بايد از 2 جهت واقعيت اجتماعي و مباني اعتقادي مورد نگرش قرار داد. اما جهت اول واقعيت اين است كه آن دوره , زمان به كار بستن نهايت خشونت و فشار عليه شيعه است. برخورد با ياوران اميرمؤمنان(ع) كه به خصوص از دوره معاويه آغاز شد تا آنجا شدت گرفت كه شخصيت هاي بزرگي مثل حجر بن عدي و يارانش را در «مرج عذرا» دمشق گردن زدند و به شهادت رساندند. برخورد سخت فيزيكي و حذف ياران اميرمؤمنان علي(ع) به مرور زمان سخت و سخت تر شد تا آنجا كه معاويه، نامه حكومتي صادر كرد كه« اقتلوا علي المظنه» يعني براي اثبات شيعه علي(ع) بودن نياز به اقامه بينه و حجت شرعي نيست بلكه اگر صرفا گمان برديد كه طرف شيعه اوست او را بكشيد. و از طرفي نيز آمار شيعيان راستين بسيار كم بود. گرچه علاقه مندان به اهل بيت(ع)زياد بودند كه نوعا در حد ابراز ارادت بود، اما شيعه واقعي ايستاده پاي ركاب بسيار كم بود.

به لحاظ مباني اعتقادي هم واقع امر اين است كه بسياري از مباني فكري و عقيدتي مكتب تشيع در دوره 2 امام بزرگوار امام باقر و امام صادق عليهماالسلام باز و تبيين شد چون پيش از آن با غصب خلافت و ستم حاكمان اجازه عرضه آن را به جامعه اسلامي ندادند. گرچه افراد انگشت شماري چون جابربن عبدالله انصاري و ميثم تمار و كميل بن زياد نخعي بودند كه حقايق را مستقيم دريافته بودند.


  • چرا امام به جاي مكه و مدينه، كوفه را براي قيام خود انتخاب كرد و در مكه و مدينه نماند؟

علت انتخاب كوفه از نقطه نظر ظاهري 2 چيز است؛ نخست، دعوت مردم كوفه از ايشان بود و دوم، وجود زمينه نسبي در آن شهر كه بهتر از مكه و مدينه بود. به عبارتي زمينه پذيرش در كوفه نسبتا بيشتر از جاهاي ديگر بود، گرچه در كوفه پيروان بني اميه و خوارج و بي تفاوتان هم كم نبودند.

فرستادن نامه هاي دعوت فراوان كه هركدام به امضاي سران و افراد بسياري بود مطلب مهمي است كه حضرت امام حسين(ع) چندين بار به آن استناد فرمودند؛ در بين راه، هنگام روبه رو شدن با سپاه حر و... در خود كربلا و روز عاشورا و ارسال اين نامه ها زمينه اوليه را اثبات مي كند. پس از آن فرستادن مسلم بن عقيل اتفاق افتاد كه ايشان نيز پس از حضور در صحنه و ديدن ياران فراوان و انجام بيعت طي نامه اي گزارش مثبتي را از اوضاع و احوال نگاشته و زمينه را آماده براي حضور امام دانست. تا اينجا برنامه خوب پيش مي رفت، پس از حضور عبيد الله بن زياد وضعيت دگرگون شد. او با سياست مشت آهنين به دستگيري فراوان و قلع و قمع شيعيان و ياران امام حسين(ع) روي آورد و از طرفي اموال حرام فراوان پخش كرد و جنگ رواني مبني بر حضور لشكريان از شام به راه انداخت كه كارگر شد و مسلم بن عقيل را به زندگي زيرزميني واداشت، اما در عين حال مسلم به ادامه كار اميد داشت تا اينكه جريان نفوذي توانست مخفيگاه مسلم را شناسايي كند كه به دستگيري و شهادت او منجر شد.

پس از دگرگوني اوضاع، مسلم فرصت نيافت ماجراي معكوس را گزارش كند و تنها در واپسين لحظات زندگي، عمر بن سعد را خواست تا بدو وصيتي كند و ازجمله خواست كه شرايط نامساعد فعلي كوفه را براي امام گزارش كند.

البته مسئله علم امام به سرانجام شهادت را مقوله كلامي مي دانيم كه در جاي خود اثبات شده است و بدان پايبنديم، ولي از نقطه نظر ظاهري اجتماعي و سياسي مطلب همان است كه گفتيم. گرچه قيام سيدالشهدا(ع) ضرورت داشت و اگر آن قيام نبود اسلام امروز تنها يك نمود و نماد داشت و آن اسلام خشونت، اسلام خونريزي، اسلام اموي و اسلام داعشي بود و بس. امام حسين(ع) با قيام خونين خود و براي هميشه تاريخ اثبات كرد كه اسلام نبوي همان، اسلام علوي و حسيني است كه درست نقطه مقابل اسلام بني اميه است.


  • اوضاع سياسي و اجتماعي مدينه در دوران حكومت وليد(حاكم وقت مدينه) چگونه بود؟

اوضاع سياسي مكه و مدينه در اختيار عوامل بني اميه بود و البته گروه هاي ساكت و خنثي هم در آن كم نبودند، ولي اوضاع كوفه و يمن چنان نبود. دست كم گرايش ها و جريانات مختلف و متضاد در آن بود و دوستداران قابل توجهي از اهل بيت(ع) هم در آن به سر مي بردند. علاوه بر آن، خيل عظيمي هم در آن وجود داشت كه منتظر بودند ببينند باد به كدامين سو مي وزد تا در آن مسير قرارگيرند.


  • آيا امضا كنندگان نامه دعوت امام به كوفه اصولا اعتقادي به امامت حضرت داشتند يا خير؟

امضا كنندگان نامه هاي دعوت از امام حسين(ع) يكسان نبودند و شايد بتوان گفت شمار كساني كه عقيده كامل به امامت آن بزرگوار داشتند به عدد انگشتان دست هم نمي رسيد. اما علاقه منداني هم بودند كه به هر حال حكومت خاندان پيامبر(ص) را بر حكومت بني اميه ترجيح مي دادند ولي سطح بينش و استقامت و بصيرت آنان يكسان نبود، در بين دعوت كنندگان افراد خنثي و بي شخصيت هم بودند كه منتظر سرانجام كار بودند تا در آن صف قرار گيرند، اينان در كربلا در صف عمرسعد قرار گرفتند. فراموش نكنيم كه امام حسين(ع)قاتلان خود را پيروان و شيعيان بني اميه معرفي كردند. آنجا كه فرمودند: «واي بر، شما اي شيعيان آل ابي سفيان، اگر دين نداريد و از روز قيامت واهمه نداريد، در دنياي تان آزادمرد باشيد».


  • چرا اوضاع مردم كوفه پس از دعوت از امام براي عزيمت به كوفه يكباره تغيير كرد؟

عوامل مختلفي وجود داشت؛ نداشتن تحليل سياسي، نداشتن بنيه صحيح اعتقادي، وجود عقبه بني اميه در كوفه، وجود بازماندگان خوارج دركوفه، پخش اموال حرام، دنياخواهي و كرسي طلبي و پيروي شهوات، جنگ رواني دشمن، دستگيري گسترده ياران و شيعيان در كوفه را مي توان از عوامل دگرگون شدن اوضاع كوفه پس از ورود عبيد الله بن زياد و پيش از رسيدن امام حسين(ع) دانست.


  • نگاهي به آثار استاد

از استاد محمد امين پوراميني تاليفات و مقالات مختلفي در موضوعات متنوع ديني و بازشناسي اهل بيت(ع) از منظر تاريخي منتشر شده است. وي ازجمله كساني است كه به طور خاص و طي سال هاي اخير پژوهش هايي مفصل و دامنه دار با موضوع عاشورا، قيام امام حسين(ع) و البته اربعين از زاويه تاريخي آن داشته كه حاصل آنها تأليف كتاب هايي چون «خورشيد كربلا»، «با كاروان حسيني از مدينه تا مدينه»، «اربعين حسيني: پژوهشي در بازگشت اهل بيت عليهم السلام از شام به كربلا» و «الايام الشاميه من عمر النهضة الحسينية»- (موضوع كتاب شامل 3 محور حركت كاروان حسيني در شام، برگشت كاروان به كربلا و رجوع اهل بيت به مدينه است) - شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :