دوشنبه 26 مهر 1400 - 12 ربيع الاول 1443 - 2021 اکتبر 18 - ساعت 5:50
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 222498
تاریخ انتشار : 21 مهر 1396 20:44
تعداد بازدید : 1164

اوضاع ايران در سال61 هجري(مصادف با حادثه عاشورا) چگونه بود و چرا ايرانيان با وجود سابقه علاقه به اهل بيت(ع) در دشت نينوا حضور نداشتند؟

اوضاع ايران در سال61 هجري(مصادف با حادثه عاشورا) چگونه بود و چرا ايرانيان با وجود سابقه علاقه به اهل بيت(ع) در دشت نينوا حضور نداشتند؟
  • اوضاع ايران در سال61 هجري(مصادف با حادثه عاشورا) چگونه بود و چرا ايرانيان با وجود سابقه علاقه به اهل بيت(ع) در دشت نينوا حضور نداشتند؟

در زمان وقوع حادثه عاشورا موالياني بودند كه مي توانستند در خدمت هر جرياني قرار گيرند. كه اينان عبارت از غيرعرب ها هستند كه شامل ايراني ها نيز مي شوند ولي نمي توان صبغه عام به آن زد و بگوييم ايرانيان چنان بودند يا نبودند بلكه افرادي بودند كه موضع گيري هاي خاص مثبت و يا منفي داشتند و براساس آن نمي توان قضاوت كرد كه همه ايرانيان، چنان بودند يا نبودند. در مجموع گرايش ايرانيان به حضرت اميرمؤمنان(ع) بيشتر بوده است و يكي از مهم ترين اسباب آن، نگاه و روش عدالت محورانه اميرمؤمنان علي(ع) است.

در تقسيم بيت المال ايشان براساس مساوات عمل كرد و بيت المال را ميان همه مسلمانان، فارغ از زبان و قوميت به طور يكسان و برابر تقسيم كرد كه اين رويه برخلاف سيره و روش خلفاي پيش از او بود، كه مورد اعتراض شديد كساني قرار گرفت كه انبوه مال هاي بادآورده را گرد خود جمع كرده بودند. طلاهاي باقي مانده برخي از صحابه را با تبر شكستند تا بين ورثه تقسيم گردد! حكومت عدل گراي اميرمؤمنان(ع) عامل جذب ايرانيان و غيرعرب ها گرديد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :