دوشنبه 26 مهر 1400 - 12 ربيع الاول 1443 - 2021 اکتبر 18 - ساعت 5:0
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 242549
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1397 12:33
تعداد بازدید : 1266

اهمیت و تاثیر زیارت اماکن مقدسه بر قشر جوان/بُعد علمی و آگاهی قشر دانشجو تفاوت آنها با سایرکاروان هاست

حجت الاسلام والمسلمین پورامینی:دانشجویان از دو جهت تفاوت دارند با سایر گروه هایی که به زیارت عتبات می آیند ،یکی اقتضای سنی و جوانی است که باعث می شود بتوانند استفاده بیشتر و بهتری از فرصت به دست آمده انجام بدهند و دیگری بُعد علمی و آگاهی قشر دانشجویان و جوانان است.
حجت الاسلام و المسلمین پورامینی،روحانی کاروان دانشجویی در نجف:
اهمیت و تاثیر زیارت اماکن مقدسه بر قشر جوان/بُعد علمی و آگاهی قشر دانشجو تفاوت آنها با سایرکاروان هاست

۱۳۹۶/۱۲/۰۸ ۰۹:۵۷:۳۸ - بازدید: ۱۵۹

حجت الاسلام والمسلمین پورامینی:دانشجویان از دو جهت تفاوت دارند با سایر گروه هایی که به زیارت عتبات می آیند ،یکی اقتضای سنی و جوانی است که باعث می شود بتوانند استفاده بیشتر و بهتری از فرصت به دست آمده انجام بدهند و دیگری بُعد علمی و آگاهی قشر دانشجویان و جوانان است.

گفتگوی امروز لبیک،با حجت الاسلام والمسلمین پورامینی،روحانی کاروان دانشجویی است.وی از کسانی است که  از کودکی محضر امام(ره) را در نجف درک نموده است و به دست ایشان معمم شده است.درخلال صحبت هایش از ویژگی های اخلاقی،معنوی و سیاسی حضرت امام خمینی(ره) تا تاثیر زیارت بر قشر فرهیخته و جوان کشور برایمان گفت.در ادامه شما را به خواندن این مصاحبه دعوت می کنیم.

لطفا خودتان را معرفی کنید.

محمد امین پور امینی هستم و به عنوان روحانی کاروان در خدمت عزیزان دانشجو و قشرفرهیخته توفیق همراهی آنان در عتبات را دارم.

اهمیت و تاثیر زیارت اماکن مقدسه برای قشر جوان چیست؟

دانشجویان از دو جهت تفاوت دارند باسایر گروه هایی که به زیارت عتبات می آیند ،یکی اقتضای سنی و جوانی است که باعث می شود بتوانند استفاده بیشتر و بهتری از فرصت به دست آمده انجام بدهند و دیگری بُعد علمی و آگاهی قشر دانشجویان و جوانان است.

به نظر شما چه لزومی دارد که دانشجویان به علاوه زیارت حرم مطهرعلوی ،به دیگر مکان ها به ویژه بیت امام(ره) بروند؟

مرقد های مطهر، اماکن مقدسه و تاریخی که در عراق وجود دارد فرصتی است که ما می توانیم از آن به عنوان یک حلقه ارتباطی میان دانسته های تاریخی و آنچه در واقعیت وجود دارد استفاده کنیم.به گونه ای که مطالب از صرف تاریخی بودن بیرون آید و جنبه عینیت پیدا کند.

برای حرم حضرت علی(ع) هفت زیارت وجود دارد که دارای محور های زیاد معرفتی هستند که متأسفانه از آن غافلیم.خیلی خوب است که در هر دوره ای روی یکی از این محورها تأکید و کارکنیم،به عنوان مثال در زیارتنامه هفتم حضرت علی(ع) هم مطالب تاریخی و هم کرامات، معجزات و هم مطالب اعتقادی و باورهای دینی و تبیین جایگاه حضرت را دارد. اگر بتوانیم در هر دوره روی یکی از این زیارات کار کنیم هم کار جدیدی است و هم بار معرفتی دانشجویان را تقویت کرده ایم.باید هر سال محور های جدیدی را به مراسمات اضافه کنیم.

راجع به بیت حضرت امام(ره) باید عرض کنم که امام رنج بسیار زیادی کشید و یک انقلاب را رهبری و تأسیس کرد.لذا دیدار دانشجویان از منزل حضرت امام(ره) فرصت خوبی است برای اینکه نسل جدید را به امام وصل کرد و از آن به عنوان یک حلقه ربط استفاده کنیم، البته باید عرض کنم که نباید به این هم اکتفا کرد و باید اندیشه امام را در قالب های مختلف برای دانشجویان تبیین کرد.

راجع به گذشته خود و دیدار با امام توضیح بدید؟

پدربزرگ ما مرحوم آیت الله طبسی نجفی ساکن نجف بودند و از دوران جوانی با امام آشنا بودند و رفاقت داشتند. وقتی امام به نجف تبعید می شوند، پدربزرگم همراه سایر علمای آنوقت به استقبال امام رفتند و میان آن ها رفاقت و صداقت خوبی بود.

در دوران کودکی با پدرم به منزل امام در نجف رفتیم و همچنین در ایام جوانی درتهران و به دست مبارک امام معمم شدم.امام در همان جلسه دعا کردند که خداوند شما را از علمای متقی قرار بدهد مثل آقای مطهری.

الان هم میان نجفی ها و اهل عراق کسانی هستند که خاطرات زیبایی از امام دارند و چیزی که مشخص است، این است که امام یک شخصیت عادی نبود و دارای ابعاد علمی،فقهی وعرفانی نیز بودند.

https://www.labbayk.ir/index.php/main/detail/news/12034

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :