دوشنبه 26 مهر 1400 - 12 ربيع الاول 1443 - 2021 اکتبر 18 - ساعت 3:40
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 249489
تاریخ انتشار : 19 آبان 1397 10:30
تعداد بازدید : 1205

زیارت اربعین شروعی مجدد در زندگی انسان است/ ضرورت مراقبت از عجب و غرور

گروه حوزه های علمیه ــ استاد و محقق حوزه علمیه با بیان اینکه سفر زیارتی اربعین و بازگشت از آن می تواند نقطه عطف و آغازی مجدد در زندگی پاک و دور از گناه برای انسان باشد، تأکید کرد: البته کسانی که موفق به تشرف شده اند باید مراقب غرور و عجب باشند.
حجت الاسلام پورامینی:
گروه حوزه های علمیه ــ استاد و محقق حوزه علمیه با بیان اینکه سفر زیارتی اربعین و بازگشت از آن می تواند نقطه عطف و آغازی مجدد در زندگی پاک و دور از گناه برای انسان باشد، تأکید کرد: البته کسانی که موفق به تشرف شده اند باید مراقب غرور و عجب باشند.

زیارت اربعین شروعی مجدد در زندگی انسان است/ مراقبت از عجب و غرورحجت الاسلام والمسلمین محمدامین پورامینی، محقق و پژوهشگر حوزه علمیه، در گفت وگو با ایکنا؛ با بیان اینکه در مورد استحباب زیارت امام حسین(ع) شک و تردیدی وجود ندارد گفت: در برخی روایات تعبیر به وجوب شده و یا آن قدر بر آن تأکید شده و ثواب های بسیاری برای آن برشمرده اند که انسان نباید این فرصت را از دست بدهد و به خصوص در مورد زیارت اربعین هم این تأکید در چندین روایت وجود دارد.

وی افزود: روایات عجیب و زیادی هست که بر ثواب زیارت کربلا در شب های قدر، فطر، عاشورا، قربان و مناسبت های مختلف تأکید شده است ولی برای روز اربعین زیارت مخصوصی داریم.

پورامینی در پاسخ به این سؤال که در این روایات آیا مراد از ثواب زیارت به صورت عام و مطلق است یا زیارت پیاده روی مدنظر است، تصریح کرد: روایات در این زمینه دو مورد است که برخی بر ثواب زیارت به صورت عام و برخی نیز تعبیر «ماشیا» را به کار برده است که دال بر پیاده روی دارد.

این محقق و استاد حوزه علمیه ادامه داد: در مورد اصل پیاده روی، روایاتی از امام مجتبی(ع) داریم که ایشان ۲۰ بار و امام حسین(ع) ۲۵ بار پیاده به خانه خدا رفتند با اینکه در دوره ایشان مردم مركب دوره خود را - همانند شتر- داشتند ولی ایشان برای فرهنگ کردن پیاد ه روی مسافت ۴۵۰ کیلومتری مسیر به سمت مکه را با پای پیاده رفتند.

پورامینی افزود: مطلبی در یکی از آثار صالحی دمشقی از علمای اهل سنت در این زمینه نقل شده که عجیب است؛ او آورده که زیارت پیاده قبر پیامبر(ص) برتر از زیارت کعبه است؛ در برخی روایات شیعه هم ثواب فوق العاده ای برای زیارت پیاده قبر امیرالمؤمنین(ع) نقل شده است و یکی از رسوماتی که برخی از مردم عراق دارند این است که بعد از اربعین جمع محدودی که در مسیر طریق الحسین(ع) اربعین حضور داشته اند از کربلا به نجف رفته و قبر امام را زیارت می کنند.

وی گفت: در ۳۰ کیلومتری کربلا مکانی به نام مسیب است که برخی از علمایی که حتی در کربلا زندگی می کردند مشی و روششان این بود که به ۳۰ کیلومتری رفته و از آنجا با پای پیاده به زیارت حرم امام می رفتند تا ثواب پیاده روی داشته باشند.

پورامینی بیان کرد: طلاب نجف هم مقید بودند که پیاده به کربلا بروند هرچند در دوره صدام این ملعون مردم را به گلوله بست ولی حرکت میلیونی انسان های عاشق امام حسین(ع) بعد از نابودی آن جنایتکار شکل گرفت و از همه جهان از هر رنگ و پوست و نژادی در این حماسه بزرگ حضور می یابند.

وی با بیان اینکه حضور میلیونی انسان ها در این حماسه به لحاظ عددی با حج قابل قیاس نیست تصریح کرد: اینجا سخن از بيست میلیون نفر وبيشتر است و هیچ دولتی هم نمی تواند متصدی این برنامه شود، بلکه خود مردم مدیریت آن را برعهده دارند و هستی خود را فدا می کنند.

پورامینی با تأکید بر اینکه پیاده روی اربعین موضوعیت دارد و در شش روایت هم به آن پرداخته شده است، بیان کرد: در وسائل الشیعه، جلد ۱۴ صفحه ۴۳۹ باب استحباب المشی الی زیارة الحسین(ع) روایاتی ذکر شده از جمله از امام صادق(ع) نقل است که فرمودند: کسی که به زیارت کربلا با پای پیاده برود خداوند برای هر قدم و گام او هزاران حسنه می دهد و هزاران سیئه را از او پاک می کند و به او هزار درجه می دهد.

وی افزود: همچنین از آن امام بزرگوار نقل شده است کسی که با پای پیاده به این زیارت برود به هر گام او یک حسنه و درجه عطا می شود و وقتی به نزدیک حائر رسید، خدا او را در زمره صالحان قرار داده و بعد از زیارت و در برگشت هم می گویند کارهایت را از صفر شروع کن زیرا همه گناهانت پاک شده است؛ بنابراین زیارت اربعین راه میان بری برای رسیدن به سعادت است، به شرط اینکه انسان دچار غرور و عجب نشود و از نفس خود مراقبت داشته باشد.

این مبلغ بین المللی، با تأکید مجدد بر بهره گیری از فرصت اربعین اظهار کرد: انسان باید حق مالی خود مانند خمس و زکات را بدهد و دینی به گردن دیگران نداشته باشد و میان خود و خدا در گناهانی که کرده است توبه و صفحه جدیدی را در زندگی در پرتو سفر اربعین  آغاز کند.

این محقق و استاد حوزه همچنین در مورد سخنانی که درباره اصل زیارت اربعین و اینکه جابربن عبدلله به زیارت رسیده است مطرح می شود بیان کرد: براساس تحقیقاتم معتقدم جابربن عبدالله انصاری یقیناً در ۲۰ صفر در کربلا بوده است؛ ضمن اینکه جابربن عبدالله انصاری به یک زیارت اکتفا نکرده و حداقل دو زیارت انجام داده است؛ زیارت اول زیارتی است  که خودش همراه «عطیه» بوده و تاریخ آن مربوط به ۲۰ صفر است اما روایت دیگری هم هست که تاریخ ندارد و اشاره ای به ۲۰ صفر نشده است ولی از کنارهم گذاشتن این روایات می توان گفت که چه اشکال دارد بگوییم جابر حداقل دو بار در اربعین به زیارت کربلا آمده است.

انتهای پیام

http://www.iqna.ir/fa/news/3759559/   


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :