دوشنبه 26 مهر 1400 - 12 ربيع الاول 1443 - 2021 اکتبر 18 - ساعت 3:55
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 249490
تاریخ انتشار : 19 آبان 1397 10:58
تعداد بازدید : 1217

اربعين حسيني

تشریفات موکب های ایرانی و طرح مسائل اختلافی از آسیب های اربعین حسینی است

یکی از مطالب مهم در آداب به جای آوردن مراسم اربعین حسینی, احترام به میزبان است, هر چند به دلیل برخي مسائل گذشته و یا موضوع عرب و عجم که متاسفانه برخی از آن برای تفرقه انگیزی و سوء استفاده های سیاسی در دو کشور بهره برداری می کنند اما یادمان نرود همه ما زائر وعاشق امام حسین علیه السلام هستیم. لذا سخنان و موضع گیریهایی که منجر به ایجاد اختلاف و تفرقه می شود و به طرح مسائل ناسیونالیستی عرب و عجم منتهی می شود باید بكلي کنار گذاشته شود.
در گفتگو با خبرگزاری رضوی مطرح شد

تشریفات موکب های ایرانی و طرح مسائل اختلافی از آسیب های اربعین حسینی است

30 مهر 1397 ساعت 8:23

حجت الاسلام محمد امین پورامینی در گفتگو با خبرگزاری رضوی گفت: یکی از مطالب مهم در آداب به جای آوردن مراسم اربعین حسینی, احترام به میزبان است, هر چند به دلیل برخي مسائل گذشته و یا موضوع عرب و عجم که متاسفانه برخی از آن برای تفرقه انگیزی و سوء استفاده های سیاسی در دو کشور بهره برداری می کنند اما یادمان نرود همه ما زائر وعاشق امام حسین علیه السلام هستیم. لذا سخنان و موضع گیریهایی که منجر به ایجاد اختلاف و تفرقه می شود و به طرح مسائل ناسیونالیستی عرب و عجم منتهی می شود باید بكلي کنار گذاشته شود.


خبرگزاری رضوی/ سرویس زیارت- ساحل عباسی: حجت الاسلام و المسلمین محمد امين پورامینی استاد و محقق حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت حدیث امام  حسن عسکری علیه السلام گفت: بی شک عظمت اربعین فراتر از آن است که در مقوله فكر ما بگنجد. شاید این روزها بتوان بهتر فرمايش حضرت امام حسن عسکری علیه السلام را درك کرد و با واقعیت آن سخن گهربار آشنا شد که زیارت اربعین یکی از پنج علامت مومنان به شمار می رود. زیارت اربعین حسینی از علائم خاص شیعه است وخوشبختانه امروز خود را به بهترین نحو نشان میدهد و جلوه تاثير آن بر اذهان عمومی واضح، وبسیاری به دنبال اهمیت چرایی این همایش عظیم حسینی هستند.
 
 وی درباره فضیلت زیارت اربعین افزود: زیارت اربعین خود نشان معرفت است، و زیارتی که بخصوص برای این روز وارد شده از مضامین والای معرفتی و عرفانی برخورداراست، نکته اى بس مهم دارد كه بیانگر سر شهادت حضرت واهميت زیارت اربعین است، آنجا که ميفرمايد:« وبذل فيك مهجته ليستنقذ عبادك من الجهالة وحيرة الضلالة» خون امام حسین علیه السلام در راه رهايى بندگان خدا از ناداني و سرگردانی گمراهي بر روی زمین ریخته شد
 
پژوهشگر علوم دینی در وسعت عظمت روحی و معنوی برگزار کنندگان اربعین حسینی گفت: هنگامی که انسان در مسیر زیارت اربعین قرار می گیرد با شگفتی متوجه میشود که دستی بالاتر از دست دولتها در پشت این همایش عظیم انسانی و عشق والای حسینی نفهته است. حرکتی بزرگ که فراتر از دخالت دولتها و مسوولین است. خوشبختانه عاشقانی عهده دار برگزاری اربعین حسینی هسند که بدون هیچ تمنای مادی و غل و غشی آنچه در اختیار دارند را در طبق اخلاص گذاشته و تقدیم عاشقان امام حسین علیه السلام می کنند.
حجت الاسلام و المسلمین محمد امين پورامینی استاد و محقق حوزه علمیه قم دراین باره گفت :خانواده های عراقی که در یک سال گذشته به عشق امام حسین علیه السلام از توشه زندگی خود ذخیره کرده تا به زوار امام خدمت کنند. تمام آنچه دراین صحنه های عاشقی دیده می شود تبلور شکوه اقتدا به امام (ع) است که در سیر وسلوک زائران دیده می شود.
وی با بیان اینکه خدمات دهی به زوار باید به صورت یکسان باشد اظهار داشت: البته بايد دقت كرد كه آسيبي به اين جريان بزرگ وارد نيايد، آنچه آنجا ارائه می شود از تکه نانی تا خدمات بزرگتر همه وهمه به عشق امام است واز ارزش والایی برخوردار است، مبادا اهداف ديگر آفتي گردد. انتظار می رود هر کس در حد بضاعت خود در خدمت موکب ها باشد. نگاه یکسان در خدمات دهی به موکب ها همانند خدمات رسانی علمای معزز و برخي مراجع نجف اشرف در اهدای حتى یک گونی بزرگ برنج به هر موکب بسيار زيبا واز اهمیت والایی برخوردار و بسیار حائز اهمیت است، چون نگاه فراگير به همه موكبها دارد.
 
پژوهشگر ومحقق حوزه علمیه قم درباره یکی از آفت های برگزاری مراسم اربعین حسینی توسط ایرانیان حاضر در عراق عنوان نمود :یکی دیگر از آفت های اربعین استقرار موکب های تشریفاتی در کنار موکب های ساده مردم عراق است. تفاوت موکب ها را زمانی می توان پذیرفت که موکب های عتبات عالیات مثل آستان قدس رضوی یا استان حضرت معصومه سلام الله علیها باشد، درغیر این صورت انتظار می رود موکب های ایرانیان فراتر از حد معمول نباشد تا تفاوت بین خدمت رسانی ایرانیان با میزبانان عراقی بسیار فاحش نباشد.
حجت الاسلام و المسلمین محمد امين پورامینی استاد و محقق حوزه علمیه قم در باب ب جای آوردن احترام میزبان عراقی گفت: یکی از مطالب مهم در آداب به جای آوردن مراسم اربعین حسینی, احترام به میزبان است, هر چند به دلیل برخي مسائل گذشته و یا موضوع عرب و عجم که متاسفانه برخی از آن برای تفرقه انگیزی و سوء استفاده های سیاسی در دو کشور بهره برداری می کنند اما یادمان نرود همه ما زائر وعاشق امام حسین علیه السلام هستیم. لذا سخنان و موضع گیریهایی که منجر به ایجاد اختلاف و تفرقه  می شود و به طرح مسائل ناسیونالیستی عرب و عجم منتهی می شود باید بكلي کنار گذاشته شود.
وی با اشاره به خواسته مقام معظم رهبری در ایجاد اتحاد جامعه اسلامی عنوان نمود: از این رو باید با شعار عشق همگاني به امام حسین علیه السلام از طرح مسائل اختلافی و تفرقه افکنی اجتناب نماییم. این مساله در فرمايش مقام معظم رهبری به خوبی نمودار شده که ایشان حتی برای جلوگیری از تفرقه خواهان عدم پخش عکس خود توسط زوار شدند.
استاد حوزه علمیه ضمن درخواست حفظ شرایط ظاهری و باطنی زائر امام حسین بودن اظهار داشت: از جمله مسائل مهم توجه به ظاهر افراد و چگونگی رفتار آنها در طول سفر و در مراسم پیاده روی است. برخی از برادران عراقی گله مند بودند که افراد بسيار قلیل وانگشت شمارى از زائران ايرانى گویی برای تفریح و گردشگری پای دراین راه گذاشته اند، در حالی که سفر به عراق در این زمان مشخص تنها سفر زیارتی است، هر چند بنده اصطلاح راهپیمایی اربعین را هم مناسب شان این حرکت عظیم دینی و معنوی نمی دانم و معتقد هستم باید از آن بعنوان  «زیارت پیاده اربعين» ياد كرد. به هر حال از زمانی که زائر امام حسین علیه السلام از خانه بیرون می آید در همان اولین گام ها او زائر امام حسین (ع) است تا زمانی که به مقصود دل که کربلای معلی باشد برسد. انتظار می رود بانوان محترم نیز با حفظ حجاب اسلامی و پوششی که نشان عزاداری برای امام حسین علیه السلام است دراین مراسم معنوی حضور داشته باشند و به جهت ظاهری و رفتاری تعهد و عشق خود را به اهداف و آموزه های حسینی نشان دهند.
 
حجت الاسلام و المسلمین محمد امين پورامینی استاد و محقق حوزه علمیه قم از زائران با ارائه راهکارهایی خواستار افزایش عنایات الهی و امام حسین علیه السلام شد و گفت: از جمله سفارشات اين است که در همه مسیر اربعین انسان خود را در صحن امام حسین علیه السلام بداند و در طول مسیر با خواندن قرآن و سوره توحید و هدیه نمودن آن به معصومین (ع) وادعيه وزيارات وذكر مصائب اهل بيت از ثواب مضاعف پیش و در حین زیارت برخوردار شود. خوب است كه در طي مسير براي هريك از معصومان (ع) صدبار سوره توحيد (قل هوالله احد) خوانده واهدا گردد، بی شک هنگامی که ما به معصومین(ع) بخصوص در سفر زیارتی اربعین هدیه ای می دهیم، از فیوضات وعنایات مخصوص آن بزرگان بهره مند خواهیم شد.
 
 
 


کد مطلب: 35366

آدرس مطلب: http://razavi.news/fa/news/35366/تشریفات-موکب-های-ایرانی-طرح-مسائل-اختلافی-آسیب-اربعین-حسینی

رضوی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :