چهارشنبه 10 خرداد 1402 - 12 ذيقعده 1444 - 2023 مي 31 - ساعت 0:32
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273815
تاریخ انتشار : 30 آذر 1399 13:15
تعداد بازدید : 1143

استاد خوشنویس چهره بین المللی تبلیغ بود

سخنرانی استاد پورامینی در سومین مراسم بزرگداشت مجازی آیت الله جعفر الهادی (خوشنویس)

سومین مراسم بزرگداشت مجازی آیت الله جعفر الهادی (خوشنویس) برگزار شد/ 

پورامینی: مرحوم استاد خوشنویس چهره بین المللی تبلیغ بود

  • کد خبر : 1083727
  • منبع : اختصاصی ابنا
استاد حوزه علمیه قم گفت: دارا بودن جنبه علمی و جنبه خلقی و نیز تسلط به چندین زبان از مرحوم استاد خوشنویس یک چهره بین المللی تبلیغ ساخته بود که هر کجا که می رفت چه در داخل ایران و چه در کشورهای مختلف جهان، موفق بود.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) - ابنا - سومین مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله «محمدجعفر خوشنویس» (جعفر الهادی) به صورت مجازی، شامگاه امروز دوشنبه 17 آذر 1399 برگزار شد.

در ابتدای این مجلس ترحیم یکی از قاریان قرآن، آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت کرد و در ادامه نیز حجت الاسلام و المسلمین «محمد امین پورامینی» استاد حوزه علمیه قم سخنرانی کرد و در پایان نیز یکی از مداحان اهل بیت(ع) به بیان ذکر مصیبت اباعبدالله الحسین(ع) پرداخت. 

حجت الاسلام و المسلمین «پورامینی» با اشاره به ویژگی های مرحوم استاد خوشنویس اظهار کرد: یک سری خصایص در وجود این مرحوم بود که جمع این خصایص را کمتر در افراد می بینیم و این مساله موجب برجستگی خاص مرحوم استاد خوشنویس شد. او متخلق به اخلاق نبوی بود و من از 50 سال پیش که این مرحوم را می شناسم، همیشه چهره خندان و شوخ او در ذهنم بود و او این حالت را تا هنگام مرگ داشت. زمانی که نگاه انسان به چهره مرحوم استاد خوشنویس می افتاد، خستگی از وجودش از بین می رفت.

وی ادامه داد: مرحوم استاد خوشنویس در ابتدا وارد حوزه علمیه شهر کربلا شد و پس از مهاجرت به ایران به حوزه علمیه قم آمد و انقطاعی در تحصیل علمی او حاصل نشد و او به لحاظ فراگیری و تدریس علوم حوزوی قوی بود. دارا بودن جنبه علمی و جنبه خلقی و نیز تسلط به چندین زبان از مرحوم استاد خوشنویس یک چهره بین المللی تبلیغ ساخته بود که هر کجا که می رفت چه در داخل ایران و چه در کشورهای مختلف جهان، موفق بود.

استاد حوزه علمیه قم افزود: مرحوم استاد خوشنویس عشق و ولای خاصی به اهل بیت(ع) به خصوص حضرت صدیقه کبری(س) داشت. او از قلم شیوایی برخوردار بود و سبک نگارشی خاص خود را داشت و در حوزه تالیف و ترجمه کتاب، درخشید. مرحوم استاد خوشنویس، روان صحبت می کرد و منبر او برای همه قابل استفاده بود. طلاب بسیاری از درس او استفاده کردند که اکنون بسیاری از آن طلاب در حوزه معارف دینی، علوم کلامی و پاسخگویی به شبهات، استاد هستند.

پورامینی، مرحوم استاد خوشنویس را انسانی به روز دانست و تصریح کرد: او از امکانات به روز استفاده می کرد و بیان شیوای او در برنامه های مختلف در شبکه تلویزیونی تاثیرگذار بود. مرحوم استاد خوشنویس چون در حوزه تبلیغ موفق بود، می دانست که چه چیزی را باید بگوید و نسبت به منطقه شناخت داشت، به همین دلیل در بعثه مقام معظم رهبری در ایام حج، مورد ارجاع حجاج کشورهای عربی بود.

وی ادامه داد: مرحوم استاد خوشنویس، کتاب کوچکی را به نام «الحقیقة کما هي» در معرفی مکتب تشیع نوشت که این کتاب با وجود این که بیش از 50 صفحه نبود، ولی به 30 زبان دنیا ترجمه شد و رهبر معظم انقلاب نیز از این کتاب تعریف کردند.

استاد حوزه علمیه قم افزود: یکی از ثمرات مرحوم استاد خوشنویس، شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه بود و اکنون شاهد حضور میلیون ها شیعه در کشور نیجریه هستیم. افراد مطرحی از درس مرحوم استاد خوشنویس استفاده کردند که این افراد اکنون در جامعه، افراد مفیدی هستند. مرحوم استاد خوشنویس به سیاست روز آشنا بود و از امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، دفاع می کرد. او در دوران دفاع مقدس، دو فرزند خود را به جبهه ها فرستاد که یکی از آنها به شهادت رسید و فرزند دیگرش نیز جانباز شد.

پورامینی، مرحوم استاد خوشنویس را انسان معتدلی دانست و تصریح کرد: او در عین اختلاف مشرب با علمای دیگر از خدمات و کارهای علمی آنها تجلیل می کرد. مرحوم استاد خوشنویس، انسان مخلصی بود که در قید و بند القاب، قرار نداشت. کتاب هایی که او ترجمه می کرد، صرفا ترجمه خالی نبود بلکه مطالبی از خودش نیز در آن کتاب های ترجمه شده می نوشت، ولی نامی از خود نمی زد، چون به دنبال نتیجه رسیدن کارها بود.

وی ادامه داد: پشتکار از جمله ویژگی های مرحوم استاد خوشنویس بود. او از 14 سال پیش سکته های پی در پی داشت، ولی با این وجود به دنبال انجام کارهای علمی و تبلیغ بود. حالت یاس در وجود مرحوم استاد خوشنویس نبود و او انسان پرنشاطی بود که برایش فرق نمی کرد که با چه لقبی، صدایش بزنند. برای مرحوم استاد خوشنویس، فرقی نمی کرد که در سخنرانی ها در برابرش یک نفر باشد یا هزار نفر. او به دعوت های سخنرانی و سفرهای تبلیغی دور و نزدیک، نه نمی گفت و وظیفه خود می دانست که به ایتام آل محمد(ص) برسد و مطالب را به آنها برساند.

وی خاطرنشان کرد: مرحوم استاد خوشنویس، صبر در برابر قضای الهی داشت و با وجود اینکه یک چهره اجتماعی بود و در همه جا حضور می یافت، اما از 14 سال پیش در بستر بیماری افتاد. فرزند نوجوان مرحوم استاد خوشنویس در سن 16 سالگی در دوران دفاع مقدس شهید، شد اما او در برابر قضای الهی صبر کرد.

شایان ذکر است که آیت الله حاج شیخ محمدجعفر خوشنویس معروف به جعفر الهادی از اساتید بزرگ حوزه علمیه قم، روز پنج شنبه 13 آذر 1399 در سن 74 سالگی بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

مرحوم جعفر الهادی که در علوم مختلف اسلامی - همچون فقه، حدیث، عقاید، کلام و مذاهب - صاحب نظر بود به عنوان عضو هیأت علمی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و سپس شورای کتاب این مجمع خدمات فراوانی انجام داد و آثار گرانقدری را به رشته تحریر درآورد.

.......................
پایان پیام/ 268

http://fa.abna.cc/9Gvy


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :