دوشنبه 26 مهر 1400 - 12 ربيع الاول 1443 - 2021 اکتبر 18 - ساعت 4:27
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 91711
تاریخ انتشار : 28 دی 1394 23:10
تعداد بازدید : 1406

الايام الشامية من عمر النهضة الحسينية

الايام الشامية

موضوع کتاب در سه محور زیر است :https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ar/thumb/6/61/223-349.jpg/100px-223-349.jpg

1-حرکت کاروان حسینی در شام

2-برگشت کاروان به کربلا

3-رجوع اهل بیت به مدینه 

لذا تاریخ نهضت امام پس از شهادت آن حضرت را در بر میگیرد. برای رسیدن به این منظور شناخت موقعیت شام به لحاظ جغرافیایی ، سیاسی ، طبیعی ، اجتماعی وتاریخی امری ضروری است که نویسنده در بخشی با عنوان مدخل به آن پر داخته است . چگونگی نفوذ امویان در شام ، شناخت حکومت یزید و ویژگیهای شخصیتی وی از دیگر مباحثی است که در این قسمت آمده است.

فصل اول :حرکت اهل بیت در شام،  از ورود اسرا به شام تاخروج آنان  از شام به مدینه را شامل میشود . در این فصل چگونگی وضعیت شام همزمان با ورود کاروان وحوادثی که اتفاق افتاده بیان شده است در بیان هر ماجرا با عنوانی به نام تامل و ملاحظات به تحلیل روایی و عقلی آن مبحث پرداخته و آن را نقد و بررسی کرده است . و نظرات مختلف را آورده است . خطبه های حضرت زینب و امام سجاد در طول مسیر و در دربار یزید و برکاتی که حرکت کا روان در شام داشت نیز در در این فصل مطرح شده است . بحثی در باره حضرت رقیه و اقوال مختلف در این موضوع وتاثیرات نهضت حسینی بعد از شهادت امام حسین(ع) در شام تا هنگام آماده شدن اسرا برای حرکت به سوی مدینه در این فصل آمده است.

فصل دوم :حرکت پیروزمندانه ،خروج کاروان با بهترین بهره برداری، عوض شدن برخورد شامیان با اهل بیت ، برگشت به کربلا و تجدید عهد با امام و بیان دید گاههای مختلف در باز گشت یا عدم بازگشت آنان و ادله هر گروه از جمله مباحثی است که در این فصل آمده است .

فصل سوم :حرکت اهل بیت در مدینه و چگونگی وضعیت مدینه قبل از ورود آنان ، بیانات ام سلمه و محوریت ایشان در آماده کردن مدینه برای استقبال از اهل بیت، همچنین نقش ابن عباس ،رفتن اهل بیت به مسجد النبی و عزاداری و مرثیه خوانی در مدینه و انجام پذیرفتن رسالت زینب (س) و امام سجاد (ع) در رساندن پیام حسینی از مباحث مهم این فصل است .

در پایان نیز فهرست مفصلی از آیات ، احادیث ، اشعار و اعلام نیز آمده است.

 

فرشته کوشکی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :