دوشنبه 26 مهر 1400 - 12 ربيع الاول 1443 - 2021 اکتبر 18 - ساعت 5:39
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 94823
تاریخ انتشار : 15 آبان 1391 17:9
تعداد بازدید : 1439

«خورشید کربلا» از جایگاه سالار شهیدان در منابع اهل سنت می گوید

«خورشید کربلا؛ سیمای امام حسین(ع) و نهضت حسینی در منابع اهل سنت»
«خورشید کربلا» از جایگاه سالار شهیدان در منابع اهل سنت می گوید

14 آبان 1391 ساعت 16:09

خبرنگار : سميرا سرخان زاده


پورامینی از نگارش کتابی با عنوان «خورشید کربلا؛ سیمای امام حسین(ع) و نهضت حسینی در منابع اهل سنت» خبر داد و گفت: این کتاب را با نگاه تقریبی در حوزه وحدت میان مسلمین تالیف کردم. این اثر با بیانی روشن مرزبندی ها را مشخص می کند._


حجت الاسلام والمسلمین محمدامین پورامینی، محقق و نویسنده حوزه تاریخ و سیره در گفت وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با اشاره به این که قرار است این اثر در آستانه ماه محرم و ایام سوگواری سومین پیشوای شیعیان منتشر شود اظهار کرد: متن کتاب «خورشید کربلا» با بحث و بررسی سیاست های اجرایی دشمنان اهل بیت(ع) آغاز می شود و در ادامه به احترام اهل سنت نسبت به امام حسین(ع) می رسد و به ذکر نمونه می پردازد.

نویسنده کتاب «الایام الشامیه من عمر النهضة الحسینیة» مبحث اصلی کتابش را تبیین جایگاه امام حسین(ع) در منابع اهل سنت عنوان کرد و گفت: برای بررسی این موضوع به مهم ترین مکتوبات و منابع اهل سنت نظیر صحیح بخاری، صحیح مسلم، سنن ابن ماجه، سنن ترمزی، مستدرک حاکم نیشابوری، معجم طبرانی و مسند ابو یعلی مراجعه کردم، البته در کتابنامه بیش از یکصدو بیست کتاب آمده است که این کتاب ها از منابع اهل سنت و شیعه و در حوزه تاریخ، حدیث و تفسیرند.

نویسنده حوزه فقه و اصول معتقد است: وقتی جایگاه امام حسین(ع) نزد رسول خدا(ص) که مورد اتفاق همه مسلمانان جهان است، مشخص شود موقعیت امام برای همه مسلمین محرز می شود و مشخص خواهد شد که افرادی که در برابر ایشان ایستادند در حقیقت در برابر رسول خدا(ص) قرار گرفته اند. این کتاب یادآور می شود که دفاع از امام حسین(ع)، دفاع از پیامبر(ص) و جنگ با امام، جنگ با رسول خداست. در این بیان مرزبندی ها مشخص می شوند و معلوم می شود که اگر کسی با امام حسین(ع) باشد، پیرو پیغمبر(ص) است.

نویسنده کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» درباره ویژگی های خاص «خورشید کربلا» گفت: این اثر با نگاهی تقریبی می کوشد سالار شهیدان را از دایره بحث شیعی خارج و به عنوان شخصیتی معرفی کند که مورد اتفاق همه مسلمانان است. با این توصیف مخاطبان درمی یابند که عزاداری امام حسین(ع) دیگر مختص شیعه نیست و متعلق به همه مسلمانان است.

این نویسنده و محقق حوزه ادیان و مذاهب با تاکید بر رویکرد تقریبی و وحدت محور این اثر مباحثی مانند مقتل نگاری را از جمله بخش های کتابش خواند و افزود: در این اثر به مسایلی درباره یزید نیز در واقعه کربلا توجه شده؛ چرا که پس از این رخداد غم انگیز تاریخی، برخی از طرفداران یزید سعی کردند از او سلب مسوولیت کنند. همچنین به نقش امام زین العابدین(ع) پس از واقعه عاشورا توجه کردم و یادآور شدم که ایشان با بیان خود چگونه دشمنان را خلع سلاح کردند.

قرار است نخستین چاپ کتاب «خورشید کربلا؛ سیمای امام حسین(ع) و نهضت حسینی در منابع اهل سنت» را مرکز تخصصی تربیت محقق مذاهب اسلامی قم تا 20 روز آینده منتشر کند.


کد مطلب: 153360

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/vdcfvmdyxw6dtma.igiw.html

خبرگزاری کتاب ايران (IBNA)


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :