دوشنبه 26 مهر 1400 - 12 ربيع الاول 1443 - 2021 اکتبر 18 - ساعت 4:15
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 96462
تاریخ انتشار : 13 آذر 1391 18:27
تعداد بازدید : 1530

زیارت امام حسین(ع) با احتمال ضرر و خطر هم سفارش شده است

امام صادق(ع) فرمودند: هرکس که با پای خود به زیارت قبر امام حسین(ع) رود خداوند در برابر هر گامی که برمی دارد، ثواب آزاد کردن بنده ای از فرزندان اسماعیل(ع) می دهد.
سرویس: فرهنگی
شناسه خبر: ۱۳۹۱۱۰۱۳۰۰۰۲۲۵
تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۱۳   ساعت ۱۶:۳۳
یاداشت حجت الاسلام پورامینی
زیارت امام حسین(ع) با احتمال ضرر و خطر هم سفارش شده است

خبرگزاری تسنیم : حجت الاسلام پورامینی می نویسد: امام صادق(ع) فرمودند: هرکس که با پای خود به زیارت قبر امام حسین(ع) رود خداوند در برابر هر گامی که برمی دارد، ثواب آزاد کردن بنده ای از فرزندان اسماعیل(ع) می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد امین پورامینی از جمله محققان حوزه علمیه قم است که آثار بسیاری درباره حماسه حسینی و رخدادهای پس از آن به فارسی و عربی تألیف کرده است. از تألیفات وی به زبان فارسی می توان به آثاری چون «از جهاد تا شهادت در قرآن و روایت»، «اربعین حسینی»، «اسرار و معارف حج»، «کاروان امام حسین(ع) در شام»، «حجر اسماعیل»، «حاجت ها و وسیله ها»، «جانبازی و خطر آفت ها»، «فقه در عرصه زندگی» به زبان فارسی اشاره کرد.

وی همچنین آثاری چون «الأیام الشامیة من عمر النهضة الحسینیة»، «الامام جعفر الصادق(ع) رمز الحضارة الاسلامیة»، «الرکب الحسینی فی الشام و منه الی المدینة المنورة»، «بقیع الغرقد فی دراسة شاملة»، «صلاة التراویح»، «المروی من کتاب علی(ع)» را به عربی زبان نگاشته است. حجت الاسلام پورامینی به مناسبت اربعین شهادت حضرت امام حسین(ع) یادداشتی را در اختیار خبرگزاری تسنیم گذاشته است.

زیارت امام حسین(ع) حتی با احتمال ضرر و خطر سفارش شده است

زیارت امام ناشی از شناخت و معرفت امام است؛ در روایات ما نسبت به انجام زیارت پیشوایان دینی رسول خدا(ص) و اهل بیت ایشان بسیار سفارش شده و بخصوص زیارت حضرت سیدالشهداء(ع) جایگاه ویژه دارد؛ تا آنجا که حتی با احتمال ضرر و خطر سفارش شده است که مشتاقان وعلاقه مندان و شیفتگان وشیعیان آن حضرت به زیارتش بشتابند و خطرات محتمل را به جان بخرند که مقدار اجر بر اساس مقدار زحمت پذیری است.

زیارت اربعین به عنوان یک نشان از نشان های پنچ گانه انسان باایمان است که بر طبق روایتی که شیخ مفید[1] و شیخ طوسی[2] از حضرت امام حسن عسکری(ع) آورده اند، مؤمن پنچ علامت دارد: «عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْخَمْسِینَ وَ زِیَارَةُ الْأَرْبَعِینَ وَ التَّخَتُّمُ فِی الْیَمِینِ وَ تَعْفِیرُ الْجَبِینِ وَ الْجَهْرُ بِبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ» آن پنج علامت عبارتند از: روزانه 51 رکعت نماز (واجب و نافله) گزاردن، زیارت اربعین به جای آوردن، انگشتر به دست راست کردن، (به هنگام سجده) پیشانی را بر خاک نهادن و «بسم الله الرحمن الرحیم» بلند گفتن.

در این روایت انجام زیارت اربعین به عنوان علامت مؤمن و نشان شیعه معرفی شده است و فقیهان و محدثان آن را در ضمن آداب زیارت امام حسین(ع) قرار داده اند و بر طبق آن، به استحباب زیارت امام حسین(ع) در بیستم ماه صفر (روز اربعین) فتوی داده اند و عمل اصحاب و سیره متشرعه از آغاز تاکنون بر آن تعلق گرفته است و بدین گونه زیارت اربعین حضرت سیدالشهداء(ع) جلوه خاص یافته است.

دشمنان از آغاز تاکنون بارها و بارها خواستند این ابراز عشق و وفاداری را بخشکانند و با برخورد فیزیکی و ممنوع سازی زیارت و اذیت رسانی و آزار دادن، زندانی نمودن، شکنجه دادن و حتی قطع عضو و یا کشتن شیفتگان زائر، سد راه زیارت و زائران شوند، ولی هرگز نتوانستند و نخواهند توانست؛ چرا که این نور الهی است که خداوند پشتوانه اوست و هیچ کس را توان رویارویی با آن نیست.

یکی از جلوه های بسیار زیبای اربعین حسینی حرکت پیاده خیل مشتاقان آن حضرت است که حماسه ای وصف ناشدنی وجلوه ای درک ناشدنی را می آفریند، دشمنانی که زیارت چندهزار نفره سابق را در اربعین حسینی تحمل نکردند، امروز نظاره گر حرکت سیل گونه و میلیونی زائران آن حضرت است که به صورت خودجوش و کاملاً مردمی چشمان جهانیان را مات و مبهوت خود ساخته است؛ به خصوص در شرایط فعلی و به کارگیری مزدوران وهابی که یک فشنگ به سوی رژیم صهیونیستی پرتاپ نکرده اند، ولی حاضرند با انجام عملیات انتحاری خود را به درک و به قعر جهنم واصل کنند تا عده ای از زائران حسینی را به شهادت رسانند، ولی با این همه و با وجود خطرات سر راه عاشقان اباعبدالله الحسین(ع)، «لبیک یا حسین» گفته و با سرافرازی راه را طی می کنند تا خود را به کعبه عشاق برسانند.

در رابطه با انجام زیارت پیاده حضرت سیدالشهداء(ع) مرحوم محدث بزرگوار شیخ حر عاملی باب مستقلی را در کتاب وسائل الشیعه با عنوان (باب استحباب المشی الی زیاره الحسین(ع) وغیره) گشوده و روایاتی در این خصوص آورده است که برخی از آنها را می آوریم:

شیخ حر عاملی به نقل از شیخ طوسی به اسنادش از حسین بن ابی فاخته آورده است که امام صادق(ع) به وی گفت: «یَا حُسَیْنُ، مَنْ خَرَجَ مِنْ مَنْزِلِهِ یُرِیدُ زِیَارَةَ الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ (ع) إِنْ کَانَ مَاشِیاً کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ حَسَنَةً وَ حَطَّ بِهَا عَنْهُ سَیِّئَةً.. حَتَّى إِذَا صَارَ بِالْحَائِرِ کَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الصَّالِحِینَ، وَ إِذَا قَضَى مَنَاسِکَهُ کَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْفَائِزِینَ حَتَّى إِذَا أَرَادَ الِانْصِرَافَ أَتَاهُ مَلَکٌ فَقَالَ لَهُ أَنَا رَسُولُ اللَّهِ رَبُّکَ یُقْرِئُکَ السَّلَامَ وَ یَقُولُ لَکَ اسْتَأْنِفْ فَقَدْ غُفِرَ لَکَ مَا مَضَى[3])»، ای حسین! هرکس که از خانه خویش به قصد زیارت حسین بن علی بن ابی طالب(ع) خارج شود، پس اگر پیاده باشد خداوند به ازای هر گامی که بر می دارد برای او یک کار نیک نوشته و یک کار بد او را پاک می کند تا آنگاه که به حائر (قبر امام حسین(ع) در کربلا) رسد که خداوند او را در صالحان و نیکان قرار دهد، و وقتی که زیارت را به پایان رساند او را از نجات یافتگان قرار داده و به هنگام بازگشت فرشته ای به نزد وی آمده و می گوید: من فرستاده خدایت هستم، خدایت سلامت می رساند و می گوید: کارهای خود را از نو سرگیر، که گناهان گذشته ات مورد بخشش قرار گرفت. مضمون این روایت را ابن قولویه[4] و شیخ صدوق[5] آورده اند.

علی بن میمون صائغ از امام صادق(ع) نقل می کند که حضرت به وی فرمود: «یَا عَلِیُّ زُرِ الْحُسَیْنَ وَ لَا تَدَعْهُ، قُلْتُ: مَا لِمَنْ زَارَهُ مِنَ الثَّوَابِ؟ قَالَ مَنْ أَتَاهُ مَاشِیاً کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ حَسَنَةً وَ مَحَا عَنْهُ سَیِّئَةً وَ تُرْفَعُ لَهُ دَرَجَةٌ ثُمَّ ذَکَرَ حَدِیثاً طَوِیلًا یَتَضَمَّنُ ثَوَاباً جَزِیلًا»[6]؛ أی علی! حسین(ع) را زیارت کن و آن را رها مکن، گفتم: چه ثوابی برای زیارت کننده اوست؟ فرمود: هرکس که با پای پیاده به زیارتش بشتابد خداوند به ازای هر گام او برایش یک کار نیک نوشته و یک کار بد او برداشته و یک درجه به وی می دهد. آنگاه حدیث طولانی که دربردارنده ثواب زیاد زیارت آن حضرت است را بیان فرمود.
ابن قولویه به سندش از حضرت عبدالعظیم حسنی و او نیز به سندش از سدیر صیرفی نقل می کند که امام باقر (ع) در رابطه با زیارت حضرت امام حسین(ع) فرمود: «مَا أَتَاهُ عَبْدٌ فَخَطَا خُطْوَةً إِلَّا کَتَبَ اللَّهُ لَهُ حَسَنَةً وَ حَطَّ عَنْهُ سَیِّئَةً»[7]؛ هر بنده ای که به زیارت او رود، خداوند برای هر گام او یک حسنه نوشته و یک سیئه را برمی دارد.

از برخی روایات این ثواب فوق العاده بیشتر و تا هزار برابر نقل شده است که ممکن است بستگی به اختلاف معرفتی زائران داشته باشد، به نحوی که هرکس را معرفت و شناخت امام و امامت بیشتر باشد، اجر و ثواب بیشتری نصیب او می شود. ابوصامت می گوید: از امام صادق(ع) شنیدم که فرمود: «مَنْ أَتَى قَبْرَ الْحُسَیْنِ مَاشِیاً کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ أَلْفَ حَسَنَةٍ وَ مَحَا عَنْهُ أَلْفَ سَیِّئَةٍ وَ رَفَعَ لَهُ أَلْفَ دَرَجَةٍ فَإِذَا أَتَیْتَ الْفُرَاتَ فَاغْتَسِلْ وَ عَلِّقْ نَعْلَیْکَ وَ امْشِ حَافِیاً وَ امْشِ مَشْیَ الْعَبْدِ الذَّلِیلِ فَإِذَا أَتَیْتَ بَابَ الْحَائِرِ فَکَبِّرْ أَرْبَعاً ثُمَّ امْشِ قَلِیلًا ثُمَّ کَبِّرْ أَرْبَعاً ثُمَّ ائْتِ رَأْسَهُ فَقِفْ عَلَیْهِ فَکَبِّرْ أَرْبَعاً وَ صَلِّ عِنْدَهُ وَ سَلِ اللَّهَ حَاجَتَکَ»[8]؛ هرکس که با پای پیاده به سوی قبر حسین(ع) رود خداوند برای هر گام او هزار حسنه (کار نیک) نویسد و از او هزار بدی را بزداید و به او هزار درجه دهد، پس وقتی که به فرات رسیدی غسل کن و کفش ها را بر خود آویزان کن و با پای برهنه حرکت کن و چون بنده ذلیل حرکت کن و وقتی که به در حائر رسیدی چهار بار «الله اکبر» بگو و آنگاه کمی حرکت کن و سپس چهار بار تکبیر بگو تا وقتی که سمت سر او برسی آنگاه بایست و چهار بار «الله اکبر» بگو و آنجا نماز بگذار و حاجتت را از خدا بخواه.

ابوسعید قاضی می گوید: در اتاق امام صادق(ع) وارد شدم شنیدم که فرمود: «مَنْ أَتَى قَبْرَ الْحُسَیْنِ مَاشِیاً کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ وَ بِکُلِّ قَدَمٍ یَرْفَعُهَا وَ یَضَعُهَا عِتْقَ رَقَبَةٍ مِنْ وُلْدِ إِسْمَاعِیلَ»[9]؛ هرکس که با پای خود به زیارت قبر حسین (ع) رود خداوند در برابر هر گام او و هر قدمی که برمی دارد و بر زمین نهد ثواب آزاد کردن بنده ای از فرزندان اسماعیل(ع) می دهد.

آداب زیارت امام حسین(ع)

از برخی روایات استحباب زیارت آن حضرت با پای برهنه استفاده می شود و به خصوص برای کسی که به نزدیکی کربلا رسیده است که او در نهر فرات غسل کرده و لباس پاک بر تن کرده و با پای برهنه به زیارت آن حضرت می شتابد. شیخ کلینی در کتاب شریف کافی به سندش از حسین بن ثویر آورده است که امام صادق(ع) فرمود: «إِذَا أَتَیْتَ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ (ع) فَاغْتَسِلْ عَلَى شَاطِئِ الْفُرَاتِ ثُمَّ الْبَسْ ثِیَابَکَ الطَّاهِرَةَ ثُمَّ امْشِ حَافِیاً فَإِنَّکَ فِی حَرَمٍ مِنْ حَرَمِ اللَّهِ وَ حَرَمِ رَسُولِهِ وَ عَلَیْکَ بِالتَّکْبِیرِ وَ التَّهْلِیلِ وَ التَّسْبِیحِ وَ التَّحْمِیدِ وَ التَّعْظِیمِ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ کَثِیراً وَ الصَّلَاةِ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَیْتِهِ»[10]؛ وقتی که به کربلا رسیدی در کنار فرات غسل انجام ده و لباس پاکت را بر تن کن، آنگاه با پای برهنه حرکت کن که تو در حرم خدا و حرم رسول خدایی و برتوست که «الله اکبر» و «لا اله الا الله» و «سبحان الله» و «الحمد لله» بسیار گویی و خدا را بسیار بزرگ دار و بر محمد(ص) و اهل بیت او درود فرست...؛ این روایت را شیخ صدوق[11] و دیگران آورده اند.

________________________________________
[1] مزار ص53.
[2] مصباح المتهجد ص787؛ تهذیب الاحکام ج6 ص52؛ وسائل الشیعه ج14، ص478 ح19643.
[3] وسائل الشیعه ج14 ص439 ح19553، به نقل از تهذیب الاحکام ج6،ص43،ح89.
[4] همان ص440 به نقل از کامل الزیارات ابن قولویه ص132.
[5] همان ص440 به نقل از ثواب الاعمال صدوق ص116 ح31.
[6] وسائل الشیعه ج14 ص441 ح19556.
[7] وسائل الشیعه ج14 ص441 ح19557، به نقل از کامل الزیارات ابن قولویه ص134.
[8] وسائل الشیعه ج14 ص440 ح19555.
[9] وسائل الشیعه ج14 ص441 ح19558، به نقل از کامل الزیارات ابن قولویه ص134؛ ونگ: بحار الانوار ج98 ص36.
[10] کافی، ج4، ص576.
[11] من‏ لایحضره ‏الفقیه ج2،ص594،ح3199.

انتهای پیام/

http://tasnimnews.com/Detail?id=9810


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :