دوشنبه 26 مهر 1400 - 12 ربيع الاول 1443 - 2021 اکتبر 18 - ساعت 3:55
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 96813
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1393 13:18
تعداد بازدید : 1536

به یاد آیت الله فشارکی

او که عالمی عامل، استادی برجسته ومعلمی وارسته بود با اخلاق ومنش وروش خود اضافه بر آموزش به پرورش طلاب همت می ورزید به گونه ای که طلاب به او عشق می ورزیدند،

استاد بزرگوار مرحوم آیت الله حاج شیخ رحمت الله فشارکی چشم از جهان فروبست، او که عالمی عامل، استادی برجسته ومعلمی وارسته بود با اخلاق ومنش وروش خود اضافه بر آموزش به پرورش طلاب همت می ورزید به گونه ای که طلاب به او عشق می ورزیدند، ودر کمال سادگی وساده زیستی صدها تن از فضلای حوزه های علمیه از خرمن علمی اخلاقی وی بهره بردند وخاطرات شیرینی را از خود به یادگار گذاشت، اینجانب نیز توفیق حضور در برخی دروس ادبی داشته وبویژه در علم بلاغت کتاب مطول را نزد وی تلمذ کرده وهنوز خاطره شیرین آن درس را که شبها پس از اقامه نماز جماعت در مسجد قائم صفائیه (که خود در آن اقامه جماعت می نمود) به یاد دارم، خارج درس را حدود ده تا پانزده دقیقه با بیان وتمثیلهای بسیار زیبا تقریر می فرمود وبعد مطالب بیش از یک صفحه مطول قطع رحلی آنچنان روشن می شد که قبل از تطبیق استاد قابل فهم بود، واین به تسلط وهنر استاد برمیگشت..

حال که استاد رخت از جهان بربسته است برخی از خاطراتی که از ایشان دارم بیان می کنم:

-          یک بار به من فرمود:  در عمرم شاگردی مانند آقای خامنه ای ندیدم! چون مقام معظم رهبری مدتی نزد ایشان دروس ادبیات را تلمذ کردند، واستاد از هوش واستعداد ودرک وسرعت انتقال آیت الله خامنه ای تعریف می کردند، در یک راه پیمایی کنار ایشان در میدان آستانه نشسته بودم که صحبت از تشبیه که از مباحث مهم مبحث بیان است واینکه چه چیزی به چی تشبیه می شود، ایشان گفت: یک بار بحث شیک پوشی پیش آمد آقای خامنه ای در مقام تشبیه وبیان مصداق گفت: سید صادق روحانی!

-          ایشان کتابهای متداول قدیمی وروش سنتی حوزه ها برای پرورش ورشد علمی طلاب را می پسندید.

-          از اوضاع روز با خبر بود، ودر صحنه حاضر بود، در جبهه جنگ حضور فعال وپرثمری داشت.

-          با مردم در تماس بود، با اقامه نماز جماعت در مسجد امام حسن عسکری(ع) ومسجد قائم(عج) و.. به ارشاد آنان می پرداخت.

-          یک بار تابستان بود ومی خواستیم در گرمای تابستان قم درس بخوانیم، ایشان به شدت نهی کرد وفرمود: نه، به جای خوش آب وهوا بروید!

-           آیت الله خامنه ای رئیس جمهور بود، ایشان برای سخنرانی اجلاس سالانه سازمان ملل به نیویورک رفتند و سخنرانی بسیار جالب وبیاد ماندنی کردند که بنگاه سخن پراکنی بی بی سی با کینه دیرینه خود برآشفت وگفت: امروز پرزیدنت علی خامنه ای فاجعه آفرید، او با سخنانش گویا شلاق می زد!، مرحوم آیت الله فشارکی در درس خود از تاثیر سخنان آیت الله خامنه ای سخن گفت وضمن تعریف فرمود: ببینید، آقای خامنه ای رفت سازمان ملل، آنگونه صحبت کرد که همه برایش کف زدند، او در پاسخ تنها گفت: متشکرم، ما اگر بودیم می گفتیم: صبحکم الله بالخیر!!

-          به ایشان گفتم که فلانی وفلانی (از بزرگان آن روز حوزه )استخاره با قرآن نمی گیرند، وتنها با تسبیح استخاره می کنند، ما چه کنیم؟ فرمود: بیخود! با قرآن استخاره کنید!

-          ایشان سالیان درازی به ارشاد حاجیان برای انجام مناسک حج همت ورزید.

-          در سال 1371 پس از شرکت در آزمون، قرار شده بود که وارد جرگه روحانیون حج شویم، ایشان با خط زیبایی ما را لایق انجام این خدمتگزاری دانستند ونوشته ای دادند که تقدیم امور روحانیون شد.

-          یکی از دوستان می گفت: رفتم منزل آقای فشارکی، در زدم در را باز کردند، رفتم داخل حیاط خانه سلام کردم جواب شنیدم ولی ایشان را ندیدم؛ دقت کردم دیدم آقای فشارکی بالای درخت خانه رفته ومشغول اره کردن شاخه های اضافه درخت بود!

-          درسش بسیار شیرین بود، از تکیه کلامهای وی شیخ رجب، شیخ شعبون، آخوند سیاسی وملانواری بود!

...


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :