جمعه 13 تير 1399 - 13 ذيقعده 1441 - 2020 ژولاي 03 - ساعت 17:1
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 96828
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1393 18:38
تعداد بازدید : 1084

«نمی از یم رمضان» در شرح دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان منتشر شد

شرحی كوتاه وگويا بر دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان اثر استاد پورامینی

  «نمی از یم رمضان» منتشر شد

روی جلد کتاب
5 مرداد 1393 ساعت 6:00
کتاب «نمی از یم رمضان: شرحی بر دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان» به قلم حجت الاسلام محمدامین پورامینی چهارشنبه هفته گذشته از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)  کتاب «نمی از یم رمضان: شرحی بر دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان» اثر حجت الاسلام محمدامین پورامینی دربردارنده شرحی کوتاه و گویا بر دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان است. 

شیوه شرح پورامینی به این صورت است که ابتدا پیام های کوتاه هر دعا مطرح و در ادامه با تکیه بر آن، محورهای بحث تنظیم شده اند. زبان مورد استفاده پورامینی نیز ساده و همه فهم است و در آن سعی شده است به تناسب، گریزی نیز به موضوعات روز زده شود. 

در سیر مباحث، تکیه فراوان بر آیات قرآنی و روایات شده است و برای استناد و بهره گیری بیشتر برای مخاطبان، متن عربی روایات در پاورقی درج شده است. همچنین در هر بخشی که لزومی احساس شده، از برخی خاطرات و وقایع تاریخی دربردارنده نکات تربیتی نیز سخن به میان آمده است. 

متن دعاها از روی منابع اولیه آن یعنی کتاب هایی چون «اقبال الاعمال» سید بن طاووس و «المصباح» و «البلد الامین» اثر تقی الدین ابراهیم کفعمی نقل شده و اختلاف نسخه ها نیز در پاورقی آمده است. 

پورامینی در بخشی از پیشگفتار خود بر این کتاب چنین نوشته است: «دعاهایی را که برای روزهای ماه مبارک رمضان وارد شده، ابن عباس از لسان پیامبر (صلى الله علیه وآله) نقل کرده است. مصدر این دعاها کتاب «اقبال الاعمال» سید بن طاووس و دو کتاب کفعمی است. از کفعمی در زمینه دعا دو کتاب «البلدالامین» و «المصباح» را داریم و این دعاها نیز در البلد الامین و مصباح او نقل شده است. مرحوم سید بن طاوس نیز بسیاری از دعاها را با مختصری فرق در «اقبال الاعمال» آورده که به «بحار الانوار» منتقل شده است. همچنین مرحوم علامه مجلسی نیز در کتاب «زاد المعاد» دعاهای هر روز ماه مبارک را نقل کرده است، که پس از آن به «مفاتیح الجنان» مرحوم حاج شیخ عباس قمی منتقل شده است.» 

در بخش دیگری از این پیشگفتار آمده است: «دعاها[ی درج شده در این کتاب] گرچه مرسل است، ولی از باب تسامح در ادله سنن خواندن آن خوب و دارای ثواب خواهد بود، علاوه بر آنکه دارای پیام های بسیار زیبا و سازنده در ابعاد فردی و اجتماعی و تربیتی است.» 

«نمی از یم رمضان» اثر محمدامین پورامینی با شمارگان دو هزار نسخه، در 240 صفحه به بهای 6 هزار و 700 تومان از سوی دفتر نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، روانه بازار کتاب شده است. 

کد مطلب : 203944


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :