دوشنبه 26 مهر 1400 - 12 ربيع الاول 1443 - 2021 اکتبر 18 - ساعت 4:33
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 96849
تاریخ انتشار : 7 مرداد 1394 16:28
تعداد بازدید : 1513

پورامینی از ترجمه «بقیع الغرقد فی دراسة شاملة» خبر داد

اتتشار مفصل ترين كتاب درباره بقيع به فارسی
 

پورامینی از ترجمه «بقیع الغرقد فی دراسة شاملة» خبر داد/ انتشار مفصل ترين كتاب درباره بقيع به فارسی

7 مرداد 1394 ساعت 8:00

حجت الاسلام محمدامین پورامینی، مؤلف کتاب «بقیع الغرقد فی دراسة شاملة» از ترجمه فارسی آن خبر داد و گفت: این کتاب به زودی از سوی انتشارات مشعر به چاپ می رسد و مفصل ترين كتابی است که تا كنون درباره بقيع نوشته شده است.


حجت الاسلام محمدامین پورامینی در گفت و گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، از انتشار ترجمه کتاب خود ــ «بَقیعُ الغَرقَد فی دِراسَةٍ شامِلَة» ــ به فارسی از سوی دو تن از مترجمان با همکاری حسن سجادی پور همدانی خبر داد.
 
این پژوهشگر حوزه دین درباره این کتاب گفت: کتاب را به زبان عربی تألیف کردم که آن را انتشارات مشعر به چاپ رساند. در حال حاضر نیز دو تن از مترجمان، متن عربی کتاب را به فارسی ترجمه کرده اند که از سوی انتشارات مشعر منتشر می شود.

نگاهی دقیق و گسترده به «بقیع»
پورامینی با اشاره به این که کتاب حاضر، نگاهی دقیق، گسترده و فراگير به «بقیع» دارد، اظهار کرد: نسخه عربی این کتاب در 480 صفحه نوشته شده است. در ابتدای کتاب به موارد «بقیع» پرداخته ام و در ادامه به «بقیع الغرقد» ــ محل دفن ائمه معصومین (ع) و بسياری از بزرگان ــ رسيده ام.
 
وی درباره سایر موضوع های بررسی شده در کتاب اظهار کرد: فصل دوم کتاب به بحث «بقیع و پیامبر» اختصاص دارد که در آن روایات و سخنانی که پیامبر اکرم (ص)، درباره بقیع و يا در بقيع ایراد کرده اند، جمع آوری شده است. «اهل بیت و بقیع» عنوان فصل دیگر این کتاب است که در آن نیز به سخنان حضرت امیرمؤمنان (ع)، حضرت زهرا (س)، امام حسين (ع)، امام باقر (ع)، امام صادق (ع)، امام كاظم (ع) و امام رضا (ع) در اين باره پرداخته شده است.
 
روایتی از محل دفن حضرت فاطمه (س)
پورامینی در ادامه گفت وگو با ایبنا، درباره سایر بخش های کتاب «بقیع الغرقد فی دراسة شاملة» توضیح داد: «صحابه و بقیع»، دیگر فصل این کتاب است که در آن به گفتارهای صحابه و یاران پیامبر (ص) اشاره شده است. «قبور مشاهیر بقیع»، فصل دیگری است که در آن به قبور جناب عباس ــ عموی پیامبر (ص) ــ، فاطمه بنت اسد و دختران، همسران و عمه های پيامبر (ص) و بسياری ديگر اشاره شده است.
 
این پژوهشگر و نویسنده اظهار کرد: در ادامه کتاب به مدفن چهار امام معصوم (ع) در بقیع پرداخته شده و سپس مطلبی درباره مدفن حضرت زهرا (س) در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.
 
وی در پاسخ به سؤالی درباره مدفن حضرت زهرا (س) گفت: بنا به روایات و احتمالات، مدفن حضرت زهرا (س)، «بقیع»، «روضه» یا «خانه» ایشان است، که در این کتاب با استناد به روایات، «خانه» ترجيح داده شده است. «روضه» محلی ما بین قبر پیامبر (ص) و منبر ایشان است.
 
از کج فکری وهابیان تا ادبیات عرب
پورامینی با ذکر این که در بخش هایی از این کتاب به موضوع قبه ها و گنبدهای ساخته شده در بقيع پرداخته شده است، افزود: مسئله تخريب گنبدها بر اساس كج فكری وهابيان و عكس العمل شديد مسلمانان و به ويژه شيعيان در سطح مراجع تقليد و رجال سياسی روز ايران و عموم مردم نیز در کتاب آمده است.

وی در پایان توضیح داد: ساخت برخی خانه ها و منازل در اطراف بقيع و همچنین قضایا و حوادث تاریخی در بقیع، دیگر بخش کتاب «بقیع الغرقد فی دراسة شاملة» را تشکیل می دهد. در بخش پایانی نیز به «بقیع در شعر عربی» پرداخته شده است. در مجموع می توان گفت اين كتاب مفصل ترين كتابی است که تاكنون درباره بقيع نوشته شده است.


کد مطلب: 225034

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/fa/doc/tolidi/225034/

ایبنا

  http://www.ibna.ir


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :