دوشنبه 26 مهر 1400 - 12 ربيع الاول 1443 - 2021 اکتبر 18 - ساعت 4:44
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 96862
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1393 12:13
تعداد بازدید : 1616

پورامینی: تفاسیر قرآن فارسی معمولا در جهان گمنام می مانند

ترجمه تفسیر «اطیب البیان» مهم ترین اتفاق قرآنی سال 93 بود
 

پورامینی: تفاسیر قرآن فارسی معمولا در جهان گمنام می مانند/ ترجمه تفسیر «اطیب البیان» مهم ترین اتفاق قرآنی سال 93 بود

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۰
 
 
حجت الاسلام والمسلمين محمدامین پورامینی، از استادان حوزه علمیه قم به «ایبنا» گفت که ترجمه عربی تفسیر فارسی «اطیب البیان فی تفسیر القرآن» نوشته آیت الله سید عبدالحسین طیب و چاپ آن از مهم ترین اتفاق های قرآنی سال 93 است. به گفته پورامینی این تفسیر درخشان فارسی به همراه «تفسیر انوار درخشان» نوشته آیت الله سیدمحمد حسینی همدانی از بهترین تفاسیر قرآن اند، اما به دلیل فارسی بودن، در سطح جهانی گمنام مانده اند.
 
حجت الاسلام محمدامین پورامینی
حجت الاسلام والمسلمین محمدامین پورامینی، در گفت وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) عنوان کرد: تفسیر 14 جلدی «اطیب البیان فی تفسیر القرآن» نوشته مرحوم آیت الله سيد عبدالحسین طیب، از علمای مشهور اصفهان و تفسیر 18 جلدی «انوار درخشان» نوشته مرحوم آیت الله سیدمحمد حسینی همدانی، از بهترین تفاسیر قرآن هستند که به زبان فارسی نوشته شده اند. متاسفانه این تفاسیر به دلیل فارسی بودن، گمنام مانده اند.

وی افزود: البته نگارش تفاسیر قرآن به فارسی برای فارسی زبانان خود یک امتياز مهمی است، اما سخن در برد بين المللی وبه ویژه جهان اسلام است و از آنجا كه زيان علمی جهان اسلام عربی است كتاب هايی كه به آن زبان نوشته می شود جايگاه خود را پيدا کرده و نظرات آن منتشر می شود و در ديگر كتاب ها مورد استناد قرار می گيرد، اما متاسفانه كتاب های فارسی اين جایگاه را نمی توانند پيدا كنند.

پورامینی در ادامه درباره علت این گمنامی تفاسیر نوشته شده به زبان فارسی گفت: علت آن نا آشنايی جهان اسلام با زبان فارسی است، به عنوان مثال كتاب تفسيری قديمی ومهم ابوالفتوح رازی نيز به اين سرنوشت مبتلا شده است و اينجا ترجمه می تواند اين كاستی و خلأ را پر كند. البته ترجمه دو سويه است، از طرفی تفاسير فارسی بايد به عربی و ديگر زبان ها ترجمه شود مثل تفسير نمونه كه با نام «الامثل» به زبان عربی ترجمه شد، برخی تفاسير نيز بايد به زبان فارسی ترجمه شده تا مورد استفاده فرهيختگان فارسی زبان قرار بگيرد.

نویسنده کتاب «از جهاد تا شهادت: در قرآن وروایت» در ادامه شروع به ترجمه تفسیر «اطیب البیان» را مهم ترین اتفاق قرآنی سال 93 عنوان کرد و گفت: ناشر تفسیر «اطیب البیان» موسسه تحقيقات و نشر معارف اهل البيت (ع) است، اما اكنون موسسه سبطین، از موسسات قم، ترجمه این تفسیر را به زبان عربی بر عهده گرفت كه كار بسيار شايسته ای است و به نظر من یکی از مهم ترین اتفاق های قرآنی در سال 1393 است. امید است که با انتشار ترجمه عربی، این تفسیر عالی از گمنامی به درآید و باعث جهانی شدن آن شود.

این مدرس حوزه علمیه قم همچنین در توضیح بیشتر تفسیر «انوار درخشان» گفت: همان گونه که بیان کردم این تفسیر نوشته آیت الله همدانی است. ایشان داماد مرحوم آيت الله محقق اصولی، میرزای نائینی و در سير وسلوک از شاگردان شیخ عبدالغفار مازندرانی، از استادان مشهور حوزه علميه نجف اشرف بوده است. من خودم خدمت آیت الله همدانی در همدان رسیده و از محضر ایشان بهره مند شدم و در واقع ایشان از مشايخ روايی اينجانب هستند.

پورامینی اضافه کرد: آیت الله همدانی می فرمود: «مرحوم آقای قاضی را درک كردم، يک كس از بزرگان از من پرسيد: كجا مي روی؟ گفتم: محضر آقای قاضی! گفت: نه نرو! مي سوزی! اشاره به اين نكته داشت كه حضور در درس او برای مثل من زود بود و احتياج به كسب مقدماتی داشت؛ و بعد اضافه كرد: پيش شيخ عبد الغفار برو.» در هر حال نکات نابی در این تفسیر وجود دارد و من به مناسبت تاليف كتاب «از جهاد تا شهادت» در ذيل آيات جهاد و شهادت مطالب نابی در اين تفسير ديدم كه در هیچ منبع ديگری مشابه آن را مطالعه نکرده بودم. جا دارد كه اين تفسير نيز به زبان عربی ترجمه شود.

پورامینی در پایان گفت: نگارش تفاسیر قرآن به زبان فارسی، هرچند که به دلیل توجه به مخاطبان فارسی زيان در داخل و خارج كشور و حتی در حوزه كشورهای فارسی زبان مثل افغانستان و تاجيكستان و... کاری شايسته و بايسته ودرخور توجه است، چرا که به هر حال باید منابع تفسیری مناسب در اختیار اهالی فارسی زبان قرار داشته باشد، اما متاسفانه این کار اشکال گمنامی را نیز با خود دارد. بنابراین ترجمه این آثار به زبان عربی باعث شهرت و بهره گيری بيشتر این تفاسیر شیعی می شود.

درباره استاد محمدامین پورامینی
علامه شیخ محمد امین پورامینی متولد سال 1341است. وی هم اکنون در شهر قم مشغول به تدریس و تحقیق است و یکی از مهم ترین نویسندگان در موضوع قیام حضرت سیدالشهدا امام حسین (ع) به شمار می رود. همچنین برخی از تالیفات عربی استاد پورامینی در لبنان نيز منتشر شده است.

به قلم پورامینی تاکنون بیش از 30 عنوان کتاب منتشر شده است که از میان آنها می توان به این موارد اشاره کرد: «اربعین حسینی»، «در جست وجوی فدک»، «خورشید کربلا: سیمای امام حسین(ع) و نهضت حسینی در کتاب های اهل سنت»، «از جهاد تا شهادت: در قرآن وروایت»، «بانوى سرآمد: فاطمه زهرا(ع) در منابع اهل سنت»، «حجر اسماعيل»، «الایام الشامیة من عمر النهضة الحسینیة»، «‎الرکب الحسینی فی الشام ومنه الى المدینة المنوره»، «المروی من کتاب علی»، «الامام جعفر الصادق رمز الحضارة الاسلامية»، «بقيع الغرقد في دراسة شاملة» و «صلاة التراويح».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :