دوشنبه 26 مهر 1400 - 12 ربيع الاول 1443 - 2021 اکتبر 18 - ساعت 3:50
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 96900
تاریخ انتشار : 16 فروردین 1391 19:1
تعداد بازدید : 1506

برای نخستین بار «المروي من كتاب علي(ع)» به بازار كتاب مي آيد

حجت الاسلام پورامینی از نگارش کتابی با عنوان «المروی من کتاب علی(ع)» خبر داد. این کتاب، نخستین کتاب جامع درباره «کتاب علی(ع)» است. «کتاب علی(ع)» شامل بیاناتی است که پیامبر اسلام(ص) املا کرده و حضرت علی(ع) نوشته اند. این کتاب را نخستین کتاب تالیفی تاریخ اسلام دانسته اند.-

برای نخستین بار «المروی من کتاب علی(ع)» به بازار کتاب می آید

15 فروردین 1391 ساعت:11:20حجت الاسلام پوراميني

خبرنگار : اکرم امینی

حجت الاسلام پورامینی از نگارش کتابی با عنوان «المروی من کتاب علی(ع)» خبر داد. این کتاب، نخستین کتاب جامع درباره «کتاب علی(ع)» است. «کتاب علی(ع)» شامل بیاناتی است که پیامبر اسلام(ص) املا کرده و حضرت علی(ع) نوشته اند. این کتاب را نخستین کتاب تالیفی تاریخ اسلام دانسته اند.-


حجت الاسلام محمد امین پورامینی در گفت وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این کتاب را تدوین آنچه در طول تاریخ اسلام از «کتاب علی(ع)» نقل شده است، دانست و اظهار کرد: «کتاب علی(ع)» مجموعه مطالبی است که رسول اکرم(ص) بر حضرت علی(ع) املا کرده و توسط امیرالمومنین(ع) به رشته تحریر درآمده است.

پورامینی با اشاره به این که «در زمان گذشته کتاب را روی پوست می نوشتند و سپس پوست ها را به هم می دوختند»، کتاب علی(ع) را کتابی حجیم عنوان کرد و افزود: در روایات طول این کتاب را 70 ذراع (حدود 35 متر) دانسته اند.

وی در بیان اهمیت «کتاب علی(ع)» گفت: این کتاب جایگاه رفیعی نزد اهل بیت(ع) دارد، به طوری که برای آنان حکم مرجع و منبع را داشته است. همچنین «کتاب علی(ع)» را نخستین کتاب تالیف شده در تاریخ اسلام عنوان کرده اند.

پورامینی با بیان این که «قرار نبوده کتاب علی(ع) در اختیار مردم ـ به جز خواص ـ قرار بگیرد اما ائمه(ع) به مناسبت های مختلف، از این کتاب نقل می کرده اند» افزود: «کتاب علی(ع)» در طول تاریخ در اختیار ائمه اطهار(ع) بوده و بر اساس تحقیقات و شواهد متعدد روایی و تاریخی، استناد ائمه(ع) به این کتاب، تا زمان امام رضا(ع) ثابت شده است و از آن جا که جزو میراث های ائمه(ع) محسوب می شود، باید گفت که این کتاب در اختیار همه ائمه اطهار(ع) بوده و اکنون در اختیار امام زمان(عج) است.

این پژوهشگر در ادامه درباره کتاب تالیفی خود با عنوان «المروی من کتاب علی(ع)» گفت: در این کتاب که به زبان عربی نوشته شده، مطالبی که در طول تاریخ اسلام از سوی ائمه اطهار(ع) از «کتاب علی(ع)» نقل شده ـ یعنی آنچه از این کتاب به دست ما رسیده است ـ گردآوری و تدوین شده است.

وی اضافه کرد: کتاب های روایی و فقهی مهم و دست اول از جمله «بصایرالدرجات»، «من لایحضره الفقیه»، «کافی»، «تهذیب»، «استبصار» و «امالی صدوق» و همچنین در مرحله بعد؛ کتاب هایی مانند «بحار الانوار»، «وسائل الشیعه»، «مستدرک الوسائل»، «جامع احادیث الشیعة» از جمله منابع نگارش «المروی من کتاب علی(ع)» بوده اند.

پورامینی همچنین منابع اهل سنت مانند «صحیح بخاری» و «صحیح مسلم» و سایر کتاب های روایی و فقهی اهل تسنن را از دیگر منابع نگارش کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» نام برد.

وی با اشاره به این که حدود دو سال زمان صرف نگارش کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» شده است، افزود: برای نخستین بار است که چنین کتابی درباره «کتاب علی(ع)» نگاشته شده است. هرچند پیش از این، جزوات یا کتاب هایی درباره «کتاب علی(ع)» منتشر شده بودند اما جمع آوری و تدوین کتابی مشتمل بر همه روایات مربوط به آن، تاکنون و به این صورت انجام نگرفته است.

این استاد حوزه علمیه در بیان میزان جامعیت کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» گفت: با بهره گیری از ابزار روز، تلاش شده تا تمام کتاب های شیعی و تمامی منابع اهل سنت درباره این موضوع بررسی شود که در این راستا 353 منبع شیعه و سنی شامل آثار فقهی، روایی و رجالی، به عنوان منبع در نگارش این کتاب مورد استفاده قرار گرفته اند.

پورامینی درباره محتوای کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» گفت: در مقدمه علاوه بر توضیح عنوان این کتاب، به طرح سوال و جواب هایی درباره «کتاب علی(ع)» پرداخته شده است. همچنین این کتاب شامل چهار فصل است که نخستین فصل آن با عنوان «کلیاتی درباره کتاب علی(ع)» در باب نخست، مطالبی درباره اصالت و چیستی «کتاب علی(ع)» ارایه و بیان می کند که «کتاب علی(ع)» شامل همه مطالب مورد نیاز انسان ها از آغاز تا پایان است و به همین دلیل آن را به «الجامعه» و «الشامله» تعبیر کرده اند. باب دوم این فصل نیز به بیان مستندات تاریخی درباره رابطه اهل بیت(ع) و «کتاب علی(ع)» می پردازد.

وی ادامه داد: در فصل دوم کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» روایات غیر فقهی نقل شده از «کتاب علی(ع)» جمع آوری شده اند. این فصل ابتدا آیاتی از قرآن را ارایه می کند که در «کتاب علی(ع)» وجود دارند، توضیحاتی درباره آن ها داده شده یا به آن آیات استناد شده است و در ادامه آن، مطالب گسترده و متنوعی درباره وحی و پیامبران، امامت و ولایت، علم و عالمان، دعا، معارف اسلامی، اخلاق، همزیستی، بهداشت، حقوق و اخبار آینده ارایه شده است.

این پژوهشگر افزود: سومین فصل کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» به تدوین روایات فقهی نقل شده از «کتاب علی(ع)» اختصاص دارد. این تدوین بر اساس باب های معروف کتاب های فقهی از طهارت تا دیات صورت گرفته است.

پورامینی درباره چهارمین فصل کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» با عنوان «کتاب علی(ع) در آیینه کتاب های مسلمانان» گفت: این فصل نشان می دهد که «کتاب علی(ع)» تنها در کتاب شیعیان نیست، بلکه اهل سنت نیز به آن اشارات و ارجاعاتی داشته اند. اگرچه دسترسی و اشارات شیعه به این کتاب بیشتر بوده است، اما در مهم ترین کتاب های اهل سنت نیز استفاده ها و اشاراتی به «کتاب علی(ع)» وجود دارد و به همین دلیل آنان نمی توانند وجود آن را انکار کنند.

وی ادامه داد: نخستین باب این فصل، «کتاب علی(ع)» را در کتاب های فقهی، روایی و رجالی اهل سنت و فرقه های زیدیه و اباضیه بررسی می کند. باب دوم این فصل نیز به بیان استنادات فقهای شیعه به مرویات «کتاب علی(ع)» اختصاص دارد و استفاده ها و ارجاعات فقهای امامیه از ابتدا، یعنی از زمان شیخ طوسی تاکنون از این کتاب، در این فصل تدوین شده است. 

این استاد حوزه با اشاره به این که پیش از این دو طرح پژوهشی با عنوان «گردآوری مرویات کتاب علی(ع)» و «استناد اهل بیت(ع) به قرآن در فقه» را نزد آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی مطرح کرده است، درباره علت نگارش این کتاب افزود: این طرح ها با استقبال وی مواجه و پس از آن، انجام طرح نخست به عهده من گذارده شد و طرح دوم نیز توسط حجت الاسلام محمد جعفر طبسی در حال انجام و در مراحل پایانی است.

نویسنده کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» یادآور شد: قرار است این کتاب تا اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت ماه سال جاری با شمارگان 1000 نسخه و در 548 صفحه از سوی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم منتشر شود. امیدوارم بستر لازم برای ترجمه فارسی آن نیز فراهم شود.


کد مطلب: 133136

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/vdcexx8zpjh8xzi.b9bj.html


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :